Rząd będzie dopłacać do wymiany kotłów i paliwa wysokiej jakości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2017,12:30 Aktualizacja: 18-09-2017,12:47
A A A

Pieniądze z eliminacji torebek foliowych zostaną przeznaczone na poprawę jakości powietrza - mówił w poniedziałek podczas konferencji "Jak rozwiązać problem smogu" Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Polityk przypomniał, że jest już rozporządzenie dotyczące jakości kotłów. Zapowiedział, że "kopciuchy" zatruwające powietrze w wielu miejscach Polski zostaną wyeliminowane przez regulacje.

foliówki, darmowe reklamówki, toby foliowe, ministerstwo środowiska, ochrona środowiska

Koniec z darmowymi foliówkami. Już od nowego roku?

20 groszy miałaby od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie. Taką deklarację złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji - poinformował poseł Dariusz Piontkowski (PiS). Jednak maksymalna opłata, zapisana w projekcie ustawy, to 1...

- Dla nas jest to też problem społeczny od strony ubóstwa energetycznego. My patrzymy na to zarówno przez pryzmat czystego powietrza dla wszystkich ludzi, ale też zdajemy sobie sprawę z tego, że są ludzie, których nie stać na wymianę kotłów i paliwo o przyzwoitej jakości - powiedział.

Zaznaczył, że w tym kontekście ma bardzo dobrą wiadomość. - Przeznaczymy środki z eliminacji torebek foliowych na (...) dopłaty dla ludzi, których dzisiaj nie stać i palą byle czym, w byle czym. W najbliższych latach kilkaset milionów złotych przeznaczone zostanie na cel zmniejszenia ubóstwa energetycznego i dystansu energetycznego do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza - zapowiedział.

Zaznaczył, że żarty, np. iż powietrze jest w Polsce dobre wtedy, kiedy się je pogryzie, można sobie poopowiadać wieczorem, tymczasem co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób umiera przedwcześnie z tego powodu.

uchwała antysmogowa, Małopolska, województwo małopolskie, smog, wymiana pieców

Małopolska walczy ze smogiem. Tysiące pieców do wymiany

W połowie maja samorząd województwa małopolskiego wystosował do szefów sklepów budowlanych z całego regionu apel, aby ci wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą antysmogową, która od 1 lipca obowiązuje...

W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował, że od nowego roku wydawane w sklepach jednorazowe torby foliowe nie będą bezpłatne.

Zgodnie z przepisami maksymalnie będą mogły one kosztować złotówkę. Resort środowiska zapowiedział jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje cenę 20 groszy.

Zgodnie z nowymi przepisami, opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - obecnie najczęściej wydawane przy kasach sklepowych.

Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, tzw. zrywki, o grubości poniżej 15 mikrometrów - pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb itp.).

Szacuje się, że Polacy średnio zużywają 250-300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk - 200.

Poleć
Udostępnij