Ruszyły konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy
Pół roku potrwają zainicjowane w środę w Poznaniu ogólnopolskie konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. W Wielkopolsce znajduje się ponad połowa terenów rolnych i leśnych zagrożonych suszą rolniczą.
Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podkreślił, że plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) to pierwszy tak kompleksowy dokument dotyczący tego zjawiska. W najbliższych miesiącach zostanie zorganizowanych 15 debat w różnych regionach.
Susza wciąż dotyka sześć województw
Daca powiedział, że Poznań nieprzypadkowo stał się miejscem pierwszego spotkania konsultacyjnego bowiem ponad połowa terenów rolnych i leśnych w Polsce zagrożonych suszą rolniczą znajduje się właśnie w woj. wielkopolskim.
W 2018 r. susza w tym województwie dotknęła ponad 53 tys. gospodarstw rolnych, generując straty szacowane na blisko 1,2 mld zł. W skali kraju problemem suszy rolniczej dotkniętych jest 38 proc. terenów rolnych i leśnych.
Jak podano w zawartym w projekcie PPSS katalogu działań związanych z suszą rolniczą znalazły się m.in. propozycje przebudowy systemów melioracyjnych tak, by pełniły funkcję nawadniająco-odwadniającą, budowy ujęć do nawodnień oraz przedsięwzięcia nietechniczne, m.in. działania agrotechniczne, poprawiające warunki wodno-powietrzne w glebie na obszarach rolniczych.
Działania przewidziane dla rolników wsparte będą zmianami instytucjonalnymi dotyczącymi sposobu monitorowania suszy i przekazywania informacji o jej przebiegu, a także pracami nad opracowaniem zasad finansowania w programach operacyjnych działań przeciwdziałających skutkom suszy.
Susza spustoszyła uprawy, rolnicy mają problemy z dostarczeniem ziarna
- Z badań naukowych wynika, że możemy skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy. Wiemy również, że ostatnimi czasy susza pojawia się coraz częściej. Przedstawiamy cały katalog działań krótkookresowych, średniookresowych i długookresowych. To są działania inwestycyjne, ale mamy również działania edukacyjne - na przykład pokazujemy rolnikom, w jaki sposób mogą przeciwdziałać skutkom suszy poprzez np. zakładanie oczek i zadrzewień śródpolnych - powiedział Daca.
Po konsultacjach społecznych projekt PPSS zostanie poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, a w 2020 r. zostanie przyjęty w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.
Polska znajdzie się tym samym w gronie 10 państw europejskich, które mają opracowane plany przeciwdziałania skutkom suszy.
Dokumenty o tej randze opracowały m.in.: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia, Słowacja i Ukraina.
Ardanowski: wszystkie straty z powodu suszy zostaną pokryte
PGW Wody Polskie planuje realizację w województwie wielkopolskim 21 zadań inwestycyjnych hydrotechnicznych, ukierunkowanych na retencję zasobów wodnych, w tym przeciwdziałanie skutkom suszy.
Przedsięwzięcia te wskazane są w PPSS jako element propozycji budowy lub przebudowy urządzeń wodnych.
Stopień zagrożenia suszą rolniczą, hydrologiczną i hydrogeologiczną w poszczególnych regionach kraju można śledzić przez stronę www.konsultacjesusza.pl.
Projekt PPSS dostępny jest na stronach: www.stopsuszy.pl oraz www.konsultacjesusza.pl. Tam też można złożyć wnioski i uwagi do PPSS poprzez specjalnie przygotowany formularz.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś