Rolnicy w ogniu pytań. Dzięki ankietom każdy może zyskać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2016,10:40 Aktualizacja: 28-10-2016,11:30
A A A

Każdy rolnik może się w każdej chwili dowiedzieć, że jego gospodarstwo zostało wylosowane do badania statystycznego. I nie ma co się od tego wykręcać.

Badania z zakresu szeroko rozumianego rolnictwa co roku prowadzi Główny Urząd Statystyczny. Dotyczą różnych sfer, m.in. produkcji roślinnej czy pogłowia zwierząt. Najbliższe zapowiedziano na 3-21 listopada, kiedy w całej Polsce zostanie przeprowadzone badanie plonów niektórych ziemiopłodów rolnych.

ankieterzy, badania, struktury gospodarstw rolnych, gospodarstwo rolne

Ankieterzy ruszą do gospodarstw

Od 1 czerwca do 29 lipca wylosowane gospodarstwa rolne osób fizycznych w całym kraju odwiedzą ankieterzy, którzy przeprowadzą badania. Pytania będą dotyczyć struktury gospodarstw rolnych (R-SGR), pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz...

Jak informuje GUS, osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do badania mogą udzielić wymaganych informacji przez:

  • wypełnienie formularza przez internet w dniach 3-7 listopada - dostępny na stronie https://rolnictwo.stat.gov.pl
  • rozmowę z teleankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego w dniach 8-21 listopada

GUS podkreśla, że zgromadzone dane służą do różnych analiz, a na ich podstawie opracowywane są publikacje dotyczące wielu dziedzin życia. Dane stanowią również podstawę do podejmowania strategicznych decyzji ekonomicznych, społecznych i administracyjnych na niemal wszystkich szczeblach zarządzania (od struktur lokalnych po centralne).

Poufność informacji gwarantowana. Ankieterzy przepytają rolników

Uwaga rolniku! W grudniu do twoich drzwi może zapukać lub ewentualnie zadzwonić ankieter. Badanie zaplanował Główny Urząd Statystyczny.   Przeprowadzone zostanie w całej Polsce w dniach  1-19 grudnia. Do 3 grudnia można będzie...

Tym samym przekładają się potem na decyzje, których skutki i konsekwencje ponosimy wszyscy, w tym ankietowani. Ostateczny kształt i wysokość różnego rodzaju dopłat i wsparcia dla rolników może być np. pokłosiem wyników badań statystycznych dla całego kraju w dowolnej produkcji rolniczej.

Biorąc to pod uwagę i fakt, że zazwyczaj wywiad z jedną osobą trwa ok. 10 minut, warto się do odpowiedzi przyłożyć. "Państwa przychylność wobec ankieterów statystycznych, czas im poświęcony, zapewnią wysoką jakość uzyskanych danych" - podkreśla urząd.

GUS zapewnia, że pozyskane dane objęte są tajemnicą statystyczną. Każdy ankieter posiada legitymację służbową oraz upoważnienie do prowadzenia badań zapisanych w Programie Badań Statystycznych Statystyki Publicznej (PBSSP) na dany rok. Jego tożsamość można potwierdzić dzwoniąc na numer infolinii: (22) 279 99 99.

Poleć
Udostępnij