Rolnictwo na obszarach górskich potrzebuje wsparcia
Produkcja rolna na terenach górskich wymaga specjalnych wysiłków i coraz częściej podnoszą się tam głosy, że potrzebuje specjalnej opieki ze strony państwa. Sprawie przyjrzą się posłowie.
Sejmowa komisja rolnictwa zgodnie z propozycją posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego (PiS) ma się w tym roku spotkać podczas jednego z wyjazdowych posiedzeń z przedstawicielami rolników i województw Polski południowej, by dyskutować nad polityką górską.
Przyczepy samozbierające do pracy w górach
- W wielu krajach Unii Europejskiej jest wydzielony fragment Wspólnej Polityki Rolnej dedykowany obszarom górskim. Tam są szczególne formy pracy rolnika, trudności, wymagania i komplikacje. Myślę, że należałoby dyskutować na ten temat i zastanowić się, czy tworzyć zręby narodowej polityki wobec obszarów górskich, czy tylko skoncentrować się na strategiach regionalnych, dedykowanych rolnictwu w warunkach górskich. Ale to musielibyśmy przedyskutować z gremiami, które mają prawo wypowiadać się na ten temat - argumentował Ardanowski.
Przy Dolnośląskiej Izbie Rolniczej powstał specjalny Zespół ds. Terenów Górskich i Podgórskich, który pierwszy raz spotkał się pod koniec minionego roku. Ma m.in. kontynuować wysiłki jeleniogórskich i wałbrzyskich rolników oraz ich organizacji w celu opracowania projektu wspierającej gospodarzy "ustawy górskiej". Ten akt prawny miałby dodatkowo tworzyć dobre warunki do rozwoju turystyki wiejskiej w tych atrakcyjnych przecież krajobrazowo rejonach.
Delegaci uznali, że podejmowane muszą próby wywarcia wpływu na decydentów w kwestii uregulowań korzystnych dla górskich rolników. Widzą też potrzebę organizowania wyjazdów do Austrii czy Niemiec i podpatrywania zastosowanych tam rozwiązań.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś