Robot do sadzenia lasów. Polski wynalazek już po testach w terenie
Pierwszy na świecie robot do sadzenia lasu! - zapowiada nową maszynę Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie. Pod koniec września przeszła już cykl testów terenowych.
Tym samym zakończono realizację prac badawczo-rozwojowych dotyczących projektu "Mobilny automat do leśnych prac odnowieniowych oraz zalesiania terenów porolnych i rekultywowanych (RoboFoR)".
Robot polowy Robotti dostępny w Polsce
Zostały zlecone przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Warszawie. Liderem projektu był Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie, a podwykonawcami Akademia Górniczo-Hutniczo w Krakowie, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny oraz Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.
Prace zespołu koordynował dr hab. inż. Paweł Tylek, prof. URK, kierownik Katedry Użytkowania Lasu, Inżynierii i Techniki Leśnej. W badania laboratoryjne i terenowe zaangażowanych było ponadto kilkunastu studentów w ramach realizacji prac dyplomowych.
"Wprowadzanie w perspektywie kilku lat zautomatyzowanych systemów technologicznych wychodzi naprzeciw postulatom wyeliminowania ludzi z ciężkich prac w leśnictwie. Obecnie sadzenie sadzonek drzew leśnych, wyprodukowanych w szkółkach kontenerowych, wykonywane jest na ogół ręcznie przy użyciu kostura, co wymaga wysokich nakładów robocizny i coraz trudniej znajduje się robotników do wykonywania tej pracy" - czytamy na stronie internetowej Wydziału Leśnego krakowskiego UR.
Robot przypominający z wyglądu ciągnik rolniczy został zaprojektowany i wykonany tak, by automatycznie przygotować teren, pobrać z kasety i posadzić sadzonki drzewek zgodnie z planem.
"Posiada samopoziomujący układ trakcyjny, system kierowania z modułem nawigacji satelitarnej, wspomagający autonomiczne nawigowanie i wybór miejsca sadzenia, magazyn kaset z zautomatyzowanym podajnikiem, zespół sadzący składający się z wału przygotowującego placówkę, rozchylanego kostura oraz zespołu kół dogniatających. W maszynie zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych" - podkreśla uczelnia.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl