PZŁ sprawdzi koła skonfliktowane z rolnikami
Przeprowadzimy weryfikację kół łowieckich, które w naganny, niezrozumiały i rażący sposób naruszają dobrą współpracę z rolnikami - zapowiada Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego.
Nowy zarząd pod przewodnictwem łowczego krajowego Alberta Kołodziejskiego, oprócz przedstawienia planów na najbliższą przyszłość, podsumował pierwsze 30 dni działań.
Nowy Łowczy Krajowy powołany
Przede wszystkim zapewnia, że zajął się finansami i znajdzie kilka milionów złotych oszczędności w skali roku. Pieniądze zostaną przeznaczone na kynologię, strzelectwo, sokolnictwo.
W samym PZŁ zapadły decyzje kadrowe (zlikwidowano sztucznie powstałe działy i stanowiska) oraz wstrzymano projekty promocyjne niespełniające oczekiwań myśliwych.
"Reorganizujemy Ośrodki Hodowli Zwierzyny, znajdujące się przy zarządzie głównym, które przynosiły nam ogromne straty finansowe pokrywane z naszych składek. OHZ w 2018 roku przyniosły około 6 milionów straty. Doprowadzimy do tego, że OHZ będą przynosić zyski, a koła łowieckie będą mogły co roku liczyć na pomoc i współpracę w odniesieniu do hodowli i wsiedlania zwierzyny na swoje tereny łowieckie" - poinformowały władze PZŁ.
Powstał ponadto wydział kontroli, szkoleń i audytu wewnętrznego, którego zadaniem będzie m.in. kontrola zarządów okręgowych pod kątem szkoleniowym, finansowym, a także kontrola OHZ i zarządu głównego.
Polski Związek Łowiecki pod większą kontrolą? Nowy statut podpisany
Kierownictwo PZŁ w planach na kolejne 30 dni zapowiedziało m.in. obniżenie kosztów szkoleń dla nowo wstępujących do związku i selekcjonerów. "Zweryfikujemy kompetencje lektorów prowadzących kursy. Opłaty za kursy będą niższe i identyczne w całym kraju" - zapewnia PZŁ.
Przygotowywany jest projekt ujednolicenia system wynagradzania i premiowania łowczych okręgowych, ich pracowników oraz zarządu głównego, przy jednoczesnej weryfikacji wykonywanych obowiązków. Do tego dochodzi centralizacja obsługi prawnej i działania w kierunku wprowadzenia zmian w przepisach państwowych.
"W związku z tym, iż w wielu przypadkach w zarządach okręgowych jest ogromna rozrzutność finansowa i bezcelowe marnotrawienie naszych składek, przygotowujemy centralizację budżetu zarządów okręgowych, aby każdy z naszych członków był świadom ich działalności. Centralizacja środków nie ma na celu pozbawienia zarządów możliwości wydatkowania i działania. Ma na celu weryfikację i kontrolę budżetów, której do tej pory brakowało" - wyjaśnia PZŁ.
Co istotne, w najbliższych planach władz jest też również weryfikacja kół łowieckich, gdzie pomiędzy członkami dochodzi do jakichś sprzeczek czy nawet procesów sądowych. Dotknie ona też koła, które "w naganny, niezrozumiały i rażący sposób naruszają dobrą współpracę z rolnikami".
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś