PZŁ: pozyskanie dzika kosztuje 3400 zł
- Zdajemy sobie sprawę z ogromnych konsekwencji przyrodniczych, gospodarczych i ekonomicznych obecności ASF w kraju, dlatego temat zwalczania wirusa jest dla nas priorytetem - zapewnia Piotr Jenoch, łowczy krajowy, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.
Szef związku dodaje, że od wielu miesięcy realizuje on kompleksowy plan, mający na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa na obszarze całej Polski.
Prezydent zaprasza ministrów na rozmowy o odstrzale dzików
W ramach działań prewencyjnych, utworzono w czterech wschodnich, nadgranicznych okręgach specjalne grupy interwencyjne, których celem jest zapobieganie przemieszczaniu się potencjalnie zarażonych dzików zza wschodniej granicy. Powstają kolejne takie grupy.
Koła łowieckie biorą udział w akcjach poszukiwania padłych dzików, organizowanych przez Lasy Państwowe oraz powiatowych lekarzy weterynarii.
Jeśli chodzi o edukację, prowadzone są cykliczne szkolenia dla myśliwych, dotyczące postępowania ograniczającego rozprzestrzenianie się ASF oraz kampanie informacyjne podnoszące świadomość członków PZŁ w zakresie zwalczania wirusa.
- Przyjmujemy ustalenia wypracowane na oficjalnej grupie roboczej do spraw monitorowania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zasadniczym celem strategii jest ograniczenie populacji dzika do poziomu 0,1 os./km kw. na terenie całego kraju. Co ważne, myśliwi polują na dziki zgodnie z ustalonymi wcześniej i zatwierdzonymi przez Lasy Państwowe planami łowieckimi - zapewnia Jenoch.
Masowy odstrzał dzików rozniesie ASF. Naukowcy ostrzegają
Według danych PZŁ, od 1 kwietnia do końca listopada 2018 r. pozyskano w ramach polowań blisko 168 tys. dzików, przy prawie 3 mln wyjść w łowisko. Koszt społecznej pracy myśliwych, wraz z dojazdami oraz amunicją szacuje się na blisko 583 mln zł.
Oznacza to, że koszt pozyskania jednego dzika wynosi 3400 zł. Sumaryczny, roczny plan łowiecki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada pozyskanie ponad 185 tys. dzików, na dzień 30 listopada 2018 pozyskanie wynosiło więc 90,7 proc. rocznego planu. Odbywają się ponadto zlecone przez Inspekcję Weterynaryjną odstrzały sanitarne.
Do kół łowieckich trafiły 203 chłodnie na tusze dzików, a zakupionych ma być kolejnych 200. Planowany jest również zakup urządzeń termowizyjnych do wyszukiwania zwierząt oraz prowadzenie badań telemetrycznych związanych z ich przemieszczaniem się.
Zdaniem szefa PZŁ działania te przyczyniły się m.in. do tego, że od 14 września 2018 r. nie odnotowano przypadków ASF w trzodzie chlewnej i brak przypadków ASF u dzików poza strefami. W połowie października 2018 r. Komisja Europejska uwolniła 60 polskich gmin od ograniczeń związanych z afrykańskim pomorem świń.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś