Program odbioru opon rolniczych? Resort stawia sprawę jasno
Utylizacja zużytych opon od maszyn rolniczych często stanowi trudność dla gospodarzy i uderza ich po kieszeni. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ustosunkowało się do wystąpienia izb rolniczych w tej sprawie.
Opisywany przez nas (tutaj) wniosek dotyczący rozwiązania problemów związanych z gospodarką odpadami powstającymi w ramach produkcji rolniczej, samorząd rolniczy złożył w lipcu. Wskazano w nim dwie kluczowe kwestie wymagające uwagi - niską kwotę dofinansowania z programu usuwania folii rolniczych i innych odpadów rolniczych oraz problem utylizacji zużytych opon od pojazdów rolniczych.
Rolnicy nadal potykają się o odpady. Największy problem z oponami od maszyn
Opony od maszyn zalegają w gospodarstwach
„Istotnym problemem dotykającym rolników jest utylizacja zużytych opon od pojazdów rolniczych. Zauważa się narastający problem związany z tym rodzajem odpadu, zwłaszcza opon o dużej objętości. Chociaż istnieje możliwość oddania opon samochodowych do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, utylizacja opon maszyn rolniczych często stanowi trudność. W Polsce istnieje tylko kilka zakładów przyjmujących opony od maszyn rolniczych, a większość z nich wymaga wysokich opłat, sięgających nawet tysiąca złotych za utylizację 1 tony takiego odpadu. W związku z tym, program ‘Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej’ powinien objąć również utylizację opon rolniczych” – brzmiało wystąpienie.
Wytwarzasz odpady, musisz się nimi zająć
Resort klimatu i środowiska podkreśla na wstępie odpowiedzi swoją otwartość na wszelkie uwagi oraz spostrzeżenia związane z realizacją programów priorytetowych, wdrażanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwraca jednak uwagę, iż „podmiot prowadzący działalność gospodarczą i wytwarzający odpady, w ramach tej działalności, zobowiązany jest do zagospodarowania odpadów zgodnie z przepisami prawa”.
„Wsparcie finansowe jest kierowane przede wszystkim ku przedsięwzięciom polegającym na rozwoju infrastruktury służącej zagospodarowaniu odpadów. Kwestie związane ze wsparciem przedsiębiorców prowadzących instalacje recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, zużytych opon lub opakowań wielomateriałowych, są przedmiotem innych programów priorytetowych NFOŚiGW” – zaznacza MKiŚ.
Jak to jest z wykorzystywaniem starych opon w gospodarstwach? Resort odpowiada izbom
Fundusz nie planuje programu dla opon
Jak wskazuje, podmioty zajmujące się zagospodarowaniem ww. odpadów (w tym opon pochodzących z działalności rolniczej) mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programu priorytetowego pn. Racjonalna gospodarka odpadami część 2) Instalacje gospodarowania odpadami.
„Aktualnie NFOŚiGW nie planuje prowadzenia programu dotyczącego odbioru i zagospodarowania opon rolniczych” – przekazuje resort.
I dodaje: „Docelowo odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinna leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, ale również opony do maszyn rolniczych, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś