Profesor Alojzy Szymański uhonorowany za troskę o rozwój wsi
Rektor warszawskiej SGGW został laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2014, przyznawanej przez Fundację Solidarna Wieś i tygodnik rolników "Obserwator".
Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej gali w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Kapituła nagrody, obradująca pod przewodnictwem bp. Alojzego Orszulika, uhonorowała prof. Szymańskiego za wyznawaną przezeń zasadę, że "wiedza, intelekt i postawa moralna winny być w SGGW najwyższymi wartościami" oraz za "szczególny wkład laureata w rozwój i modernizację uczelni".
"Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego zalicza się do grona nowoczesnych uniwersytetów przyrodniczych o międzynarodowym prestiżu, z tytułem najbardziej innowacyjnej i kreatywnej wyższej szkoły w Polsce" - podkreśliła w uzasadnieniu kapituła nagrody.
Doceniła też "konsekwentne kierowanie przez laureata wspólnotą uczelnianą w duchu poszanowania tradycji nakazującej troskę o rozwój wsi, poprzez wspieranie gospodarstw rodzinnych i budzenie miłości do polskiej ziemi".
"SGGW obchodzi jubileusz 200 lat istnienia. Nagroda dla jej rektora, prof. Alojzego Szymańskiego, jest także symbolicznym oddaniem honoru kadrze naukowej i całej społeczności uczelnianej" - podkreśliła kapituła nagrody.
Przewodniczący Fundacji Solidarna Wieś Sławomir Siwek podkreślił, że prof. Szymański jest laureatem "nowego czasu". - Oto mamy do czynienia zarówno z naukowcem, wychowawcą młodzieży, ale i zarządzającym instytucją niezmiernie ważną dla polskiego rolnictwa, rolników czy w ogóle wszystkiego, co wiąże się z powinnością, by "czynić sobie ziemię poddaną".
Dziękując za wyróżnienie prof. Szymański powiedział, że to dla niego nagroda bardzo prestiżowa. - Byłem zaskoczony, gdy mnie poinformowano o decyzji kapituły i zastanawiałem się, czy jako Szymański jestem godzien przyjąć taką nagrodę. Ale zdefiniowałem to tak, że jest to wyróżnienie dla całej społeczności akademickiej SGGW - uczelni, która dba o to, by poziom życia mieszkańców wsi i małych miasteczek był coraz wyższy, by żyło tam coraz lepiej - mówił laureat nagrody.
Dodał, że można tego dokonać przez wykształcenie ludzi mieszkających na wsi oraz poprzez innowacyjność, czyli poprzez wprowadzenie nowych technologii, nowych metod do gospodarki żywnościowej i do rolnictwa.
- I my to w naszej uczelni robimy. Wychowujemy młodzież pochodzącą z terenów wiejskich i przekazujemy jej wyniki naszych prac - podkreślił prof. Szymański.
Nagrodę w postaci statuetki symbolizującej kłosy zboża po raz pierwszy przyznano w 2005 r., a jej pierwszym laureatem został prof. Andrzej Stelmachowski. Nagroda przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym w pracy i działaniach na rzecz rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast.
Patron nagrody, zmarły w 2003 r. bp Roman Andrzejewski był wieloletnim przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i krajowym duszpasterzem rolników, a także wybitnym znawcą łaciny.
Fundacja Solidarna Wieś, której jednym z twórców był bp Andrzejewski, powstała w 1997 r. Jej celem jest wspieranie wsi i polskich rolników, a także fundowanie stypendiów dla młodych rolników.
Dotychczas nagrody otrzymali: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher (Niemcy) i abp Józef Michalik.