Producencie rolny, ubezpiecz się! Zwarcie może zniszczyć twoją firmę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2016,12:25 Aktualizacja: 19-02-2016,13:01
A A A

Ponad milion złotych może nawet kosztować agrofirmę pozornie niegroźne zwarcie instalacji elektrycznej. Warto się więc dobrze ubezpieczyć.  Licho nie śpi!

Zwarcie instalacji elektrycznej w ładowarce wywołało pożar, w którym na Warmii i Mazurach spłonęła hala magazynowa oraz znajdujące się w niej drogie maszyny (m.in. opryskiwacz) oraz środki ochrony roślin.

- Niestety, takie zdarzenia nie należą do rzadkości. Hale produkcyjne w przedsiębiorstwach rolniczych często pracują przy dużym poborze prądu. Ponadto nie panują tam laboratoryjne warunki, więc o zwarcie w instalacji nie jet trudno - mówi Jacek Chojnacki, kierownik Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia.

ubezpieczenia rolnicze, dopłata do ubezpieczeń

Ubezpieczenia pakietowe w rolnictwie z dopłatą z budżetu

Upowszechnienie ubezpieczeń pakietowych, tj. obejmujących wszystkie ryzyka występujące w rolnictwie, zakłada projektowana zmiana ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych....

- W przypadku wystąpienia szkody - jeżeli firma ma wykupione odpowiednie ubezpieczenie - pieniądze otrzymane z polisy pozwolą na zakup nowych maszyn, środków obrotowych i ponowne uruchomienie produkcji. W innym razie nawet z pozoru niegroźne zwarcie może oznaczać koniec działalności. Wspomnianej mazurskiej firmie wypłaciliśmy ponad milion złotych odszkodowania - dodaje.

Należy pamiętać, że w razie utraty mienia, które nie było ubezpieczone, agrofirma nie odzyska poniesionych nakładów. Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna, gdy finansowanie nastąpiło ze środków zewnętrznych, np. kredytu, który miał być spłacony dopiero po sprzedaży płodów rolnych czy zwierząt.

Jaką produkcję rolną można chronić? Jakie firmy rolnicze mogą być objęte ochroną ubezpieczeniową? Lista jest długa i generalnie są to firmy prowadzące działalność sklasyfikowaną w sekcji A PKD, czyli rolnictwo - np. hodowla zwierząt gospodarskich, produkcja trzody chlewnej; leśnictwo, łowiectwo i rybactwo.

W przypadku najlepszych na rynku ofert, zawierających klauzule rozszerzające ochronę, dodatkowo można ubezpieczyć zwierzęta gospodarskie - zarówno od ognia i innych zdarzeń losowych oraz od porażenia prądem.

Chronić można też mienie związane z wylęgiem i chowem drobiu oraz zwierząt futerkowych, mienie związane z produkcją grzybów i grzybni, paliwa napędowe, słomę, siano i trawy energetyczne składowane w budynkach. W kompleksowych ofertach istnieje możliwość ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk.

Poleć
Udostępnij