Ponad 20 proc. wykonujących pracę w prywatnych gospodarstwach ocenia ją źle

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-11-2023,9:20 Aktualizacja: 01-11-2023,9:21
A A A

Nastroje na rynku pracy w październiku nie uległy większym zmianom w stosunku do września - wynika z sondażu CBOS. 59 proc. ankietowanych pracujących zarobkowo dobrze lub bardzo dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy, 10 proc. ocenia ją źle.

Odsetek respondentów pracujących zarobkowo określających sytuację w zakładach pracy jako dobrą wyniósł 50 proc., a jako bardzo dobrą - 9 proc. 29 proc. uznało, że jest ona ani dobra, ani zła, 8 proc. respondentów oceniło ją jako złą, a 2 proc. - jako bardzo złą.

Ocena pracy w gospodarstwach

Jak zauważa CBOS, ocena aktualnej sytuacji w zakładach pracy pozostaje stabilna, w porównaniu do września 2023 r. odsetek przekonanych, że jest ona ani dobra, ani zła wzrósł o 2 pkt proc., a uważających ją za złą spadł o 2 pkt. Odsetek badanych pozytywnie oceniających sytuację w zakładach pracy nie zmienił się.

gus, badanie, praca, pracownicy, szara strefa, rolnictwo, ogrodnictwo

Duża grupa pracujących w szarej strefie to wykonujący prace w ogrodnictwie i rolnictwie

W szarej strefie w 2022 roku pracowało ok. 342 tys. osób, czyli 2,0 proc. ogólnej liczby pracujących według kryteriów BAEL - ocenia GUS. GUS podaje, że w stosunku do analogicznego okresu 2017 r., który był objęty...

Największy odsetek dobrze oceniających sytuację w swojej firmie zanotowano wśród zatrudnionych w spółkach prywatnych i państwowych i wyniósł on 67 proc., natomiast 62 proc. wyniósł ten wskaźnik wśród pracowników sektora prywatnego poza rolnictwem. W instytucjach państwowych lub publicznych dobrze oceniających sytuację było 59 proc. 23 proc. pracujących w sektorze prywatnych gospodarstw rolnych oceniło sytuację w swoim miejscu pracy negatywnie.

Większość nie boi się zwolnienia

60 proc. badanych nie oczekuje zmian sytuacji w najbliższym czasie, 19 proc. spodziewa się poprawy, a 12 proc. - pogorszenia. 78 proc. respondentów nie bierze pod uwagę utraty zatrudnienia, 19 proc. liczy się z taką możliwością. Jak zauważa CBOS, wskaźniki te od września nie zmieniły się znacząco.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” CBOS przeprowadził między 2 a 11 października 2023 r. na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni, wywiad telefoniczny, samodzielne wypełnienie ankiety.

Poleć
Udostępnij