Polskie wyroby spożywcze pojechały do Chin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2015,14:35 Aktualizacja: 27-08-2015,15:04
A A A

Pierwszy pociąg cargo z ładunkiem polskich wyrobów spożywczych wyruszył z Łodzi do Xiamen w południowo-wschodnich Chinach. To druga - obok połączenia ze stolicą Syczuanu Chengdu - regularna linia towarowa łącząca Łódź z Chinami.

- Dysponując połączeniem Łodź-Chengdu-Xiamen, Łódź stała się znaczącym portem multimodalnym dla eksportu towarów z Polski i Unii Europejskiej do Chin. Uruchamiane właśnie połączenie eksportowe pozwoli obniżyć koszty w obu kierunkach o minimum 30 proc. - podkreślił Tomasz Grzelak prezes spółki Hatrans Logistic, która jest operatorem połączenia.

Jak poinformował Xu Yongxin, szef firmy zajmującej się logistyką na "Nowym Jedwabnym Szlaku" przed dziesięcioma dniami zainaugurowano w Chinach połączenie z Xiamenu do Łodzi. - Obecnie odprawiamy pierwszy pociąg eksportowy z Polski. Za pośrednictwem Xiamenu można dotrzeć na Tajwan i rynki Azji Południowo-Wschodniej, co przyczyniło się do wybrania tego miasta przez naszych europejskich partnerów - wyjaśnił.

Pociąg cargo z polską żywnością wyruszy z Łodzi do Chin

Polskie piwo, soki, woda mineralna i wyroby cukiernicze znalazły się w "eksportowym” pociągu, który w poniedziałek wieczorem wyruszy z Łodzi do chińskiego Chengdu. To inauguracja regularnej linii cargo, która do tej pory -...

Regularne, cotygodniowe połączenie kolejowe cargo z Chengdu do Łodzi ruszyło w kwietniu 2013 roku. Droga pociągu wiedzie przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Do dziś odbyło się ponad 100 regularnych połączeń oraz 50 przejazdów czarterowych. W sierpniu uruchomiono także regularne połączenia w druga stronę. Z Łodzi do Chengdu transportowane są głównie polskie wyroby spożywcze.

- Do tej pory przewieźliśmy do Łodzi ok. 70 tys. ton produktów głównie z branży elektronicznej, samochodowej, AGD, tekstyliów. W przewozach tych uczestniczy wiele instytucji – obok PKP także przewoźnicy narodowi z Chin, Białorusi i Kazachstanu - zaznaczył prezes Hatrans Logistic.

Grzelak dodał, że pierwsze testowe połączenie z Łodzi do Chengdu zostało zrealizowane w ciągu 11 dni, natomiast obecnie pociąg pokonuje tę trasę w 8 dni. Skład do Xiamen - położonego o 2 tys. km dalej od Chengdu - dotrze na miejsce w ciągu 15 dni.

Podkreślił też ogromne znaczenie współpracy ze specjalną pilotażową strefą wolnego handlu w porcie Xiamen, która pozwala na przyspieszone odprawy celne i fitosanitarne pociągu. Pierwszym pociągiem eksportowym z Łodzi do Xiamen wyruszyły m.in. polskie słodycze, piwo, cydr.

Poleć
Udostępnij