Polska nie zgadza się na czeski protekcjonizm. Jest niebezpieczny dla UE
Czeski protekcjonizm jest czymś niesamowicie niebezpiecznym nie tylko dla Polski. Wiele krajów UE nie zgadza się z polityką zaproponowaną przez ten kraj. Funkcjonujemy w ramach jednego rynku - mówi Grzegorz Puda, minister rolnictwa.
- Zwróciliśmy się do strony czeskiej z bezpośrednim apelem oraz całkowitym brakiem zgody na takie działania - powiedział polityk w "Sygnałach Dnia" PR1 Polskiego Radia.
Minister chce, by mali i średni rolnicy mieli równy dostęp do środków UE
Szef resortu odniósł się tym samym do planów rządu w Pradze, aby minimum 55 proc. produktów dostępnych w czeskich sklepach pochodziło z rodzimej produkcji.
- Musimy powiedzieć również o tym, że funkcjonujemy w ramach jednego rynku, w związku z tym wszystkie działania, które przez stronę czeską zostały zaproponowane, to jednak działania, które nie służą wspólnemu rynkowi w Unii Europejskiej - podkreślił minister.
W opinii polityka dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wzmacnianie patriotyzmu konsumenckiego, kiedy ludzie świadomie wybierają produkty od polskich rolników, od tych, co w Polsce produkują i płacą podatki, w Polsce prowadzą swoje działalności.
Jak zaznaczył minister wybierając produkty z rynków lokalnych w Polsce, możemy pomóc nie tylko rolnikom, ale wszystkim, co z branżą rolniczą są powiązani.
Puda: duże sieci nie będą wykorzystywać rolników
Puda zaznaczył, że czeskie plany zmian w prawie są z pewnością niezgodne z prawem unijnym. Podkreślił, że nasi sąsiedzi doskonale o tym wiedzą, a mimo to próbują, jak daleko można zajść w protekcjonizmie, to jest bardzo niebezpieczne i nie ma na to naszej zgody.
Minister rolnictwa powiedział, że protekcjonizm jest drogą donikąd. Jak wskazał, jeśli Polska będzie zachowywać się podobnie nieodpowiedzialnie, to inne kraje również wprowadzą takie zapisy i polscy rolnicy jako eksporterzy np. owoców spotkają się wówczas z retorsjami.
- Będę stał na stanowisku promowania patriotyzmu konsumenckiego - zapowiedział szef resortu rolnictwa.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś