Połowa bezrobotnych nie wyraża gotowości do podjęcia pracy
66 proc. bezrobotnych pozostaje bez pracy dłużej niż rok, w tym 21 proc. nie ma zatrudnienia od ponad 2 do 5 lat; a jedna trzecia - od 5 lat - wynika z najnowszego badania CBOS.
Wśród badanych deklarujących bezrobocie nie dłuższe niż rok (34 proc.) sporą część (10 proc.) stanowią osoby pozostające bez pracy od ponad 6 do 12 miesięcy. 14 proc. bezrobotnych nie pracuje od 3 do 6 miesięcy, a co dziesiąty ankietowany stracił pracę w ostatnim kwartale.
Spadek bezrobocia i coraz więcej miejsc pracy
Bezrobocia do tej pory nie doświadczyło 58 proc. badanych. 8 proc. respondentów deklarowało, że są bezrobotni.
Z sondażu wynika, że 48 proc. bezrobotnych nie wyraża gotowości do podjęcia zatrudnienia w najbliższym czasie. Gotowość do podjęcia pracy wyraziło 49 proc. bezrobotnych. 3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
CBOS podkreśliło, że odsetek zdeklarowanych bezrobotnych niegotowych do szybkiego podjęcia zatrudnienia jest najwyższy w historii badań - ponad dwukrotnie wyższy niż w latach 2005-2006 i niemal dwa razy taki, jak w latach 2010-2014.
Jak podkreślono w raporcie CBOS, 52 proc. bezrobotnych poszukuje zatrudnienia, 7 proc. deklaruje, że je znalazło. 41 proc. stanowią bezrobotni ankietowani, którzy nie poszukują pracy.
Z deklaracji bezrobotnych wynika, że jedynie 52 proc. jest zarejestrowana w urzędzie pracy. 66 proc. z nich w celu znalezienia pracy gotowi są do przekwalifikowania się lub nauczenia nowego zawodu.
GUS: stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 procenta
43 proc. zgodziłoby się na pracę poza miejscem zamieszkania i związane z tym dojazdy, a 31 proc. deklaruje chęć skorzystania z przyznawanych przez urząd pracy pieniędzy na założenie własnej firmy.
Jak czytamy w badaniu, tylko 28 proc. bezrobotnych podjęłaby każdą pracę, nawet nisko płatną lub niezwiązaną z wyuczonym zawodem. 27 proc. ankietowanych bez pracy wyraziło gotowość podjęcia pracy za granicą.
W raporcie zwrócono uwagę, że większość bezrobotnych (71 proc.) przyznaje, że podstawowym źródłem ich utrzymania są dochody uzyskiwane przez innych członków rodziny.
Z własnej pracy - głównie dorywczej - utrzymuje się 21 proc. zdeklarowanych bezrobotnych, 17 proc. żyje z oszczędności, z zasiłku dla bezrobotnych 5 proc.
Z sondażu wynika, że w marcu i kwietniu osoby bezrobotne i poszukujące pracy można było spotkać w 15 proc. rodzin.