Polacy coraz mniej krytycznie oceniają rynek pracy
Polacy są krytyczni w opiniach na temat rynku pracy, ale liczba respondentów źle oceniających sytuację jest najniższa od 2009 r. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Liczba uznających sytuację na rynku pracy za dobrą wzrosła przez rok z 4 do 17 proc.
W marcu 2014 r. sytuację na rynku pracy jako złą oceniało 76 proc. Polaków. Rok później negatywnie postrzegało ją 68 proc., natomiast w marcu 2016 roku odsetek spadł do 49 proc.
Społeczna percepcja w dużej mierze odzwierciedla rzeczywistą sytuację na rynku pracy. Według danych GUS, stopa bezrobocia (rejestrowanego) w analizowanym okresie spadła: w marcu 2014 r. wynosiła 13,5 proc., w marcu 2015 - 11,5 proc., w styczniu 2016 - 10,3 proc.
Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 10,3 procenta
Z sondażu wynika, że w marcu br. we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych przeważają negatywne opinie na temat rynku pracy, ale między niektórymi grupami występują istotne różnice.
Źle oceniają rynek pracy przede wszystkim kobiety (55 proc.), osoby w średnim wieku lub starsze, tzn. 45+ (53 proc. i więcej), mieszkańcy wsi (53 proc.) i z małych miast (54 proc.), osoby o niskim statusie zawodowym: robotnicy niewykwalifikowani (58 proc.), bezrobotni (72 proc.), emeryci i renciści (59 proc.).
Mniej krytyczni są mężczyźni, mieszkańcy dużych miast, osoby o wyższym lub wysokim statusie zawodowym: kadra kierownicza, średni personel. Co czwarta lub piąta osoba z tych grup ocenia rynek pracy dobrze.
Poza województwami zachodniopomorskim i podlaskim - w pozostałych 14 województwach sytuacja na rynku pracy poprawiła się. Największą poprawę odczuli mieszkańcy pięciu województw: dolnośląskiego, lubuskiego, małopolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego.
Do grupy o największym poczuciu zagrożenia utratą pracy należą: pracujący emeryci (52 proc.), pracownicy usług (44 proc.) oraz robotnicy (41 proc. robotników niewykwalifikowanych i 40 proc. wykwalifikowanych). Bardziej zagrożeni czują się pracownicy sektora prywatnego poza rolnictwem niż państwowego.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2-9 marca 2016 roku na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.