Polacy chcą kupować zdrową żywność ze sprawdzonych źródeł
40 proc. mieszkańców Polski deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu kupuje produkt, który określa jako zdrową żywność - wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą MANDS na zlecenie firmy De Heus.
Jako miejsca zakupu respondenci wskazują przede wszystkim na sklepy spożywcze, w tym dyskonty i hipermarkety, zakupy bezpośrednio od rolników, na targowiskach i lokalnych rynkach.
Ekożywność ma cztery razy miej pestycydów. Zapobiega nowotworom
Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu, określają zdrową żywność jako: produkty z krótką listą składników, naturalne - jak najmniej przetworzone, bez konserwantów, bez fosforanów, produkowane z dala od głównych ciągów komunikacyjnych.
Z badania wynika także, że zdrowa żywność to szersze pojęcie, obejmujące bardziej sposób żywienia niż konkretne produkty. Dotyczy również sposobu organizowania zakupów – rozdzielania rodzajów produktów na różne sklepy, czytania etykiet. Wszystko to ma na celu zapewnienie sobie poczucia, że zdrowo się odżywiamy.
Ogólnopolskie badanie pokazało, że ponad 40 proc. respondentów kupuje zdrową żywność przynajmniej raz w tygodniu, a tylko 10 proc. nigdy tego nie robi.
Dla osób, które cenią szeroko rozumianą jakość i deklarują zdrowe zakupy, miejsce nabywania produktów zależy od kategorii zakupu.
I tak, świeże mięso i wędliny kupowane są głównie w sklepie spożywczym ze stoiskiem mięsnym oraz sklepie specjalistycznym/u rzeźnika; jajka od rolnika.
Preferowanym miejscem dokonywania zakupu warzyw i owoców jest natomiast warzywniak.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś