13 sierpnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim, wspólnie z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy, przeprowadzili kontrolę w gospodarstwie rolnym w miejscowości Krzeszyce (woj. lubuskie)
Trzech obywateli Ukrainy ujęli strażnicy graniczni podczas kontroli gospodarstwa rolnego. Okazało się, że cudzoziemcy chcieli uniknąć kontaktu z pogranicznikami, ponieważ pracowali nielegalnie.
13 sierpnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim, wspólnie z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy, przeprowadzili kontrolę w gospodarstwie rolnym w miejscowości Krzeszyce (pow. sulęciński, woj. lubuskie). Na miejscu zastali sześciu obywateli Ukrainy, którzy tam pracowali.
Przed sądem będzie odpowiadał właściciel gospodarstwa rolnego, które w ramach kontroli legalności zatrudnienia odwiedzili ostatnio funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli (woj. mazowieckie). "W gospodarstwie...
W trakcie legitymowania, trzech mężczyzn nagle zaczęło uciekać w kierunku pola kukurydzy, jednak błyskawiczne działanie funkcjonariuszy skutecznie to udaremniło. Jak się następnie okazało, cała trójka w wieku 20-29 lat chciała uniknąć kontroli, ponieważ wykonywała pracę bez wymaganych zezwoleń - opisuje Nadodrzański Oddział SG.
Pogranicznicy wszczęli postępowanie zmierzające do wydania decyzji, na podstawie których cudzoziemcy będą musieli wyjechać z Polski.
Konsekwencje poniesie również właścicielka gospodarstwa rolnego, która nielegalnie powierzała pracę tym cudzoziemcom. Za złamanie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, grozi jej kara grzywny do 30 tys. zł - podaje NOSG.
Straż graniczna poświęca sporo czasu na kontrole legalności zatrudnienia, w tym także w gospodarstwach rolnych. Tylko Nadodrzański Oddział SG od początku 2019 roku zakończył 380 kontroli wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia przez nich działalności gospodarczej i powierzenia wykonywania im pracy.
Funkcjonariusze szczegółowo sprawdzali dokumentację związaną z powierzeniem pracy 14 832 cudzoziemcom. 353 kontrole wykazały, że 948 cudzoziemców pracowało bez zezwoleń na pracę i bez wymaganych umów cywilnoprawnych.