Podatek od przydrożnych kapliczek i figurek? Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2024,9:10 Aktualizacja: 01-08-2024,9:14
A A A

Ministerstwo Finansów zareagowało na publikacje, jakoby miało w planach objąć podatkiem od nieruchomości np. kapliczki przydrożne. Wydało w środę (31 lipca) specjalne oświadczenie.

Fala wzburzenia zalała m.in. interenet po publikacji „Pulsu Biznesu”, który napisał, że „resort finansów tak się zapędził w rozszerzaniu podatku od nieruchomości, że może nim obciążyć także przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczki”. Wymienił także inne elementy, jak obiekty architektury ogrodowej, np. wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne czy ogrodowe murowane grille. Środowisko wiejskie wzburzały najbardziej rzekome plany opodatkowania wspomnianych kapliczek i innych tego typu tradycyjnych małych obiektów sakralnych. W wielu miejscowościach są one zlokalizowane nie tylko na gruntach gminnych czy kościelnych, ale także na terenach prywatnych gospodarstw.

W wydanym w środę oświadczeniu Ministerstwo Finansów (MF) zaprzecza, jakoby tego typu obiekty miał objąć podatek. Na wstępie podkreśla, że toczą się prace nad zmianami przepisów Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które polegają jednak na wprowadzeniu autonomicznych definicji pojęć „budynek” i „budowla”.

„Określenie przedmiotów opodatkowania w ustawie podatkowej, bez odwoływania się do przepisów odrębnych, służy zapewnieniu zgodności przepisów podatkowych z Konstytucją RP” – podkreśla MF.

Informuje, że w okresie od 17 czerwca do 8 lipca przeprowadzono konsultacje projektu ustawy, a podmioty, które zgłosiły uwagi, otrzymały zaproszenie na konferencję uzgodnieniową (odbędzie się 7 sierpnia).

resort finansów, podatek rolny, podatki lokalne, silosy

Resort finansów pracuje nad zmianami w podatkach lokalnych. Wskazuje na przykład silosów

Zależy nam, by przepisy dotyczące podatków lokalnych trafiły do Sejmu tuż po wakacjach - powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Punkt wyjścia to założenie o globalnej neutralności podatkowej, co nie oznacza, że...

Dalej w oświadczeniu resort pisze: „W odniesieniu do wprowadzających w błąd doniesień prasowych dotyczących rozszerzenia zakresu podatku od nieruchomości na tzw. obiekty małej architektury, w tym krzyże i inne niewielkie obiekty, Ministerstwo Finansów informuje, że:

- opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają obecnie wyłącznie grunty, budynki i budowle, przy czym budowle wyłącznie wtedy, gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

- tym samym obiekty małej architektury, zarówno te związane z kultem religijnym, jak i inne stanowiące element architektury ogrodowej: wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej, jak: piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, ze względu na to, że nie są wymienione jako przedmiot podatku, nie podlegają opodatkowaniu;

- projektowane regulacje nie wprowadzają zmian w tym zakresie”.

Poleć
Udostępnij