Państwowa ziemia dla rolników indywidualnych
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza domaga się uregulowania sprawy przedłużania umów dzierżawy na nieruchomości rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa osobom, które nie spełniają definicji rolnika indywidualnego.
Jej wystąpienie jest konsekwencją licznych sygnałów w tej sprawie od rolników z regionu. "Art. 6 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego wyraźnie definiuje rolnika indywidualnego. Co do zasady nieruchomości rolne, którymi dysponuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, powinny być rozdysponowane właśnie wśród osób spełniających ten warunek" - przekonuje W-MIR.
Lasy Państwowe skupują słabe ziemie rolne
Jak przypomina, w 2016 roku nastąpiła istotna zmiana przepisów dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wówczas ustawodawca, widząc potrzebę ochrony gruntów rolnych, jasno wskazał podmioty, którym przysługuje prawo pierwszeństwa w nabyciu lub dzierżawy - to rolnicy indywidualni.
W dodatku w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego dodano preambułę, czyli wstęp do aktu prawnego stanowiący podstawę i cel jego wydania. Izba wskazuje, że tylko nieliczne ustawy posiadają preambułę, co podkreśla znaczenie dla ustawodawcy tego właśnie uregulowania. Napisano w niej: "Nieruchomości rolne są niezbędnym środkiem produkcji rolnej, produkcji, której celem i funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju".
Samorząd rolniczy z Warmii i Mazur podkreśla, że ziemia rolna jest narzędziem w ręku producenta rolnego i podstawą funkcjonowania indywidualnych gospodarstw rodzinnych. Potrzeba jest zatem wprowadzenie takich zmian legislacyjnych, które umożliwią rozdysponowanie gruntów przez KOWR w pierwszej kolejności wśród zainteresowanych rolników indywidualnych.
"Zdajemy sobie sprawę, iż przed zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w 2016 roku wiele osób niebędących rolnikami indywidualnymi wydzierżawiło grunty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zdaniem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej osobom tym nie powinno być zagwarantowane przedłużenie umowy dzierżawy, jeśli okoliczni rolnicy indywidualni złożyli zapotrzebowanie na grunty będące przedmiotem dzierżawy. Dodatkowo grunty powinny być rozdysponowane w trybie przetargów ograniczonych" - czytamy w wystąpieniu.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl