Odpady to nie śmieci. Rusza edukacyjna kampania
"Piątka za segregację" to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.
Akcja dotyczy Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana do samorządów i właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.
Cztery pojemniki na śmieci. W życie wchodzą nowe zasady segregacji
- Ministerstwo oprócz wprowadzania zmian legislacyjnych dotyczących segregacji odpadów, przywiązuje dużą wagę do edukacji społeczeństwa. Chcemy by jak najwięcej mieszkańców Polski miało ekologiczną świadomość, że odpady to nie śmieci, lecz cenne surowce. Gdy są posegregowane, mogą zostać powtórnie wykorzystane dzięki recyklingowi. Edukacja to klucz do sukcesu - powiedział Henryk Kowalczyk, szef resortu.
Przypomniał, że motywację mieszkańców do segregowania odpadów ma zwiększyć nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września.
Wprowadza nowe zasady zróżnicowania stawek opłat za odpady zbierane w sposób selektywny i nieselektywny. Osoby, które segregują odpady zapłacą za ich zagospodarowanie co najmniej dwa razy mniej niż te, które nie realizują tego obowiązku.
Dodatkową zachętą do segregowania odpadów są również niższe opłaty za odbiór odpadów dla tych mieszkańców, którzy mają przydomowe kompostowniki i zagospodarowują w nich bioodpady.
Śmieci zalewają lasy. To nie tylko problem ekologiczny
Hasło kampanii odnosi się do symbolicznego przybicia piątki - przyjaznego gestu wykonywanego przez dwie osoby na powitanie. Motywem przewodnim kampanii "Piątka za segregację" jest pięciu bohaterów: Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio i Zmieszko.
Każdy z nich jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników:
- Wyszkłolony zachęca do segregacji szkła
- Papa Pier edukuje na temat segregacji papieru
- Plastika Metalica tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale
- El Bio nawiązuje do segregacji odpadów BIO
-
Zmieszko wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem "zmieszane"
Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś