Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Częstochowie
Z udziałem przedstawicieli ruchu ludowego z całej Polski w Częstochowie obchodzono w czwartek Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowiony jesienią ubiegłego roku przez Sejm w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.
- Przychodzimy w pierwszej kolejności z aktem modlitwy za tych, którzy oddali swe życie - w walce, również w męczeństwie; tych, którzy byli żołnierzami, partyzantami; tych, którzy byli w Batalionach Chłopskich i Armii Krajowej, ale również tych, którzy jako mieszkańcy polskiej wsi - a wtedy była to największa część Polski - oddali swe życie jako cywilne ofiary zbrodniczych, fałszywych totalitaryzmów. Oddali swe życie w obronie swej rodziny, swego dobytku; oddali swe życie za Polskę i za wolność - mówił w jasnogórskim sanktuarium prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
Prezydent kłania się rolnikom. Wieś ma wielkie zasługi dla historii Polski
- Zawierzamy ci naszą ojczyznę; nie jako posłowie, nie jako prezesi; zawierzamy ci jako Polacy - tacy sami, niezależnie od tego co dziś robimy, niezależnie nawet jakie mamy poglądy; jesteśmy dziś we wspólnocie i zawierzamy ci tę wspólnotę, której na imię Polska - mówił Kosiniak-Kamysz.
Przypomniał, że obchodzony 12 lipca po raz pierwszy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony zgodną decyzją parlamentu, a pierwsze obchody tego państwowego święta odbywają się w roku 100-lecia polskiej niepodległości.
Rolnicy to już tylko 10 procent wsi
Czwartkowe obchody rozpoczęły się uroczystościami patriotycznymi w Parzymiechach w powiecie kłobuckim. Później mszy św. w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi przewodniczył częstochowski biskup senior Antoni Długosz.
- Otaczamy dzisiaj swą miłością, pamięcią modlitewną, obecnością na tych uroczystościach, bohaterów polskich wsi, którzy w okrutny sposób w pierwszym dniu II wojny światowej byli mordowani przez okupantów niemieckich. Ginęli niewinnie, nie spodziewali się takiego odniesienia od zaborców. Dlatego też w szczególny sposób dziękujemy im za to, że polała się ich niewinna krew, aby Polska była Polską - mówił w homilii hierarcha.
Będą promować wypoczynek na wsi. Turystyka to kolejne źródło dochodu
- Powierzamy wszystkich pomordowanych mieszkańców wsi i błagamy, aby nie powtórzyła się tragedia nie tylko w historii naszego narodu, ale w historii wszystkich ludzi, którzy żyją na naszym kontynencie; by rzeczywiście nasz kraj pokazywał, jak można kruszyć mury nienawiści i podawać rękę na zgodę wszystkim naszym braciom. Niech ofiara życia dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy w okrutny sposób ginęli w różnych miejscach naszej wsi, będzie wielkim zadaniem, aby nie spełniało się to, o czym Zofia Nałkowska mówiła w "Medalionach", wspominając obozy koncentracyjne: że często człowiek człowiekowi gotuje taki los - podsumował częstochowski biskup senior.
Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli hołd zamordowanym mieszkańcom wsi w jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu, pod tablicą Wincentego Witosa. W pawilonie wystawowym w częstochowskim Parku Staszica nieopodal Jasnej Góry otwarto wystawę poświęconą Batalionom Chłopskim na terenie obecnych województw śląskiego i świętokrzyskiego, przygotowaną wspólnie przez muzeum w Częstochowie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Poznaj historię mechanizacji w rolnictwie
Obchodzony 12 lipca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony przez Sejm 29 września ub. roku. Data obchodów jest symboliczna i nawiązuje do pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, której dokonali niemieccy okupanci. Mieszkańcy Michniowa za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona - datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony - jak głosi uzasadnienie przyjętej w ub. roku ustawy - "w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej - za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi - rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty".
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś