O pomocy dla gospodarzy na VIII Kongresie Rolnictwa RP

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: MRiRW (em) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2022,8:05 Aktualizacja: 01-02-2022,12:53
A A A

Premier Mateusz Morawiecki i Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa byli gośćmi VIII Kongresu Rolnictwa RP, który odbył się w Warszawie.

- Czekamy na decyzję KE w sprawie zgody na dopłaty do nawozów i wpisanie do ustawy nawozów jako produktu energochłonnego - powiedział szef resortu. Zapewnił również o podejmowanych działaniach, które mają nie dopuścić do likwidacji kolejnych hodowli trzody chlewnej z powodu niskich cen.

ubezpieczenia rolne, Henryk Kowalczyk, KRUS, TUW Pocztowy

Nowy system ubezpieczeń rolnych ma odciążyć budżet państwa

Nowy system ubezpieczeń w rolnictwie, który jest obecnie przygotowywany, umożliwi natychmiastowe udzielanie pomocy przez zakłady ubezpieczeń, odciążając w tym zakresie budżet państwa - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. -...

- Do końca marca obowiązuje pomoc w postaci dopłat do loch. Jeżeli ceny wieprzowiny nie wzrosną będziemy pewnie podejmować decyzję o przedłużeniu tej pomocy - zapewniał wicepremier.

Występując na VIII Kongresie Rolnictwa RP minister zapowiedział także skierowanie w tym tygodniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów gotowego projektu ustawy o emeryturach rolniczych. Dokument przewiduje możliwość z jej korzystania bez konieczności zaprzestania działalności w gospodarstwie.

- Budujemy system ubezpieczeń wzajemnych, bo to jest najlepszy system ubezpieczeń. Będziemy oferować kompleksowe ubezpieczenia od wszelkich ryzyk, w tym także suszy - poinformował Kowalczyk.

Przekazał ponadto informacje o postępach w walce z ASF. - Od 17 grudnia nie było nowego ogniska w hodowlach, pomoc rolnikom w przygotowaniu planów bioasekuracji przynosi efekty - podkreślił.

produkcja trzody chlewnej, tereny objęte ASF, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Do 28 lutego producenci trzody chlewnej z terenów objętych ASF, którzy osiągnęli niższe dochody z powodu występowania wirusa mogą składać wnioski o wsparcie. Jest to kontynuacja pomocy udzielanej w 2021 roku. Dokumenty o wsparcie...

Szef resortu rolnictwa przypomniał jednocześnie, że wirus ASF dalej jest obecny w środowisku i niezbędne jest jak najbardziej precyzyjne przeliczenie dzików, aby możliwa była redukcja ich populacji.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że najważniejszymi zadaniami są obecnie gwałtowne wzrosty cen energii oraz walka właśnie z ASF. - Apeluję do Komisji Europejskiej: dajcie nam jak najszybciej zgodę, żebyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać polskiemu rolnikowi - powiedział premier.

Zwrócił jednocześnie uwagę na konieczność skrócenia drogi od pola do stołu i zapowiedział wdrażanie programu wspierającego przetwórstwo. - Zrobimy wszystko, użyjemy wszelkich możliwych środków regulacyjnych, finansowych, fiskalnych, żeby Polska wieś była wsią zwycięstwa, zwycięstwa na jednolitym rynku europejskim - podkreślił szef rządu.
 

Poleć
Udostępnij