Najstarszy fitotron w Polsce świętuje 50-lecie
Najstarszy w Polsce fitotron, działający w strukturach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, świętuje 50-lecie. Z tej okazji uczelnia, wspólnie z Polską Akademią Nauk organizuje różne wydarzenia jubileuszowe.
- Szczególnie zależy nam na najmłodszych odbiorcach, dla których organizujemy otwarte dni i zwiedzania - powiedziała prof. Agnieszka Płażek, szefowa komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia fitotronu.
Zegar biologiczny roślin pomaga ustalić najlepszy czas oprysków
Zwróciła też uwagę, że fitotron w Krakowie był pierwszym takim laboratorium w Polsce.
Fitotron to laboratorium, w którym są komory izolowane od warunków zewnętrznych. W komorach uczeni mogą dowolnie sterować temperaturą, wilgotnością powietrza, długością dnia; teoretycznie mogą też o każdej porze roku uprawiać rośliny - np. zimą symulować warunki klimatyczne panujące w lecie i na odwrót.
W krakowskim fitotronie jest osiem komór, w których można hodować tysiące roślin uprawnych, badanych przez naukowców.
- Prowadzimy wiele badań, ale względy ekonomiczne bardzo nas ograniczają. Przede wszystkim rosną np. koszty prądu. Nie mamy też funduszy na utrzymanie aparatury sterującej temperaturą wewnątrz komór, wszystko wymaga modernizacji. Szczególnie remontu wymaga aparatura układu chłodzenia - na to potrzeba milionów - powiedziała profesor.
W ciągu 50 lat dzięki pracom w fitotronie powstało kilkaset rozpraw inżynierskich i magisterskich, 58 prac doktorskich i 30 habilitacyjnych, a 21 naukowców z obu instytucji uzyskało tytuł profesora.
W latach 2009-2019 badacze z UR i PAN związani z fitotronem opublikowali prawie 80 wspólnych prac, z czego zdecydowaną większość w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś