Na wsi ma się łatwiej żyć. Resorty wychodzą naprzeciw rolnikom
Nie 2, lecz nawet do 5 hektarów przeliczeniowych będzie mógł mieć rolnik, którego zgodnie z jego życzeniem zarejestruje jako bezrobotnego powiatowy urząd pracy. Resorty pracują nad ustawami, które mają ułatwić życie na wsi.
Sejmowa komisja rolnictwa zajmowała się ostatnio tematem polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, zawartej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O planach i zadaniach z tym związanych mówili przedstawiciele różnych resortów.
Minister ma pomysł na aktywizację wsi. Plan jest w rządowej strategii
W opinii Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej bardzo ważna będzie realizacja m.in. programu aktywizacji zawodowej rolników oraz osób związanych z rolnictwem dla potrzeb pozarolniczego rynku pracy.
W tym procesie miałyby być wykorzystywane środki z puli polityki spójności, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, a także z budżetów krajowych instrumentów rynku pracy. Idea przewiduje aktywizację zawodową osób odchodzących z rolnictwa na pozarolniczy rynek pracy.
W resorcie trwają ponadto prace analityczne nad rozszerzeniem definicji osoby bezrobotnej, co umożliwiałoby rejestrację w powiatowych urzędach pracy, jako bezrobotnych rolników posiadających gospodarstwa o wielkości do 5 ha przeliczeniowych (obecny limit to 2 ha).
Wynika z tego, że więcej rolników mających de facto małe areały mogłoby rejestrować się w "pośredniakach" i korzystać z możliwości, które proponują. Chodzi m.in. o pomoc przy znalezieniu pracy, rozpoczynaniu działalności gospodarczej, udział w szkoleniach i kursach.
Inwestycje w wiejską infrastrukturę zapisane w rządowej strategii
Zgodnie z założeniami byłoby to zatem wsparcie dla właścicieli małych gospodarstw, którzy nie chcą rezygnować z ich prowadzenia, a jednocześnie chcą "dorabiać" poza nimi.
W Ministerstwie Energii rozpoczęto z kolei analityczne prace nad likwidacją ubóstwa energetycznego i poprawą stanu sieci energetycznych na obszarach wiejskich. To o tyle ważne, że rolnicy z wielu regionów od dawna narzekają na przerwy w dostawach energii, co bardzo utrudnia prace w gospodarstwach, zwłaszcza tych większych, w dużym stopniu wykorzystujących urządzenia elektryczne.
Resort infrastruktury przygotowuje natomiast nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Nowe przepisy mają zapewnić m.in. usprawnienie działania transportu publicznego na obszarach wiejskich i eliminowanie tzw. białych plam transportowych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś