Na Podkarpaciu posadzą miododajne drzewa
Z roku na rok pszczołom wiedzie się coraz gorzej, co obserwuje się m.in. na Podkarpaciu. Władze regionu i tamtejsi pszczelarze chcą temu zjawisku przeciwdziałać, sadząc miododajne drzewa.
Zakupione przez urząd marszałkowski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 2 tysiące sadzonek miododajnych lip i akacji trafiło właśnie do podkarpackich kół pszczelarskich. Zostaną zasadzone, aby poprawić bioróżnorodność tzw. pożytków pszczelich, których ilość – głównie na skutek działalności człowieka – ciągle się zmniejsza.
Warto dodać, że samorząd województwa podkarpackiego wspólnie z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie przystąpił do kampanii edukacyjnej „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”. Skierowana jest ona do pszczelarzy, rolników, samorządów, organizacji pozarządowych. Głównym celem jest pokazanie nieocenionej roli pszczół miodnych dla wzbogacenia różnorodności biologicznej, wzmocnienia stanu siedlisk przyrodniczych oraz rzadkich i zagrożonych gatunków roślin, a także utrzymania bioróżnorodności środowiska przyrodniczego.
Podsumowaniem tej kampanii będzie specjalna konferencja w dniu 5 grudnia, podczas której m.in. zostanie rozstrzygnięty konkurs na „Najbardziej aktywne Koło Pszczelarskie”.