Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na "Filmowy skansen"
Fotosy i zdjęcia z planów filmów, realizowanych w Parku Etnograficznym w Tokarni k. Kielc, będą prezentowane od 14 lutego na wystawie w Dworku Laszczyków Muzeum Wsi Kieleckiej. W skansenie powstawały ujęcia m. in. do "Wołynia", "Papuszy" i "Ślubów panieńskich".
Na wystawie, można zobaczyć jak wyglądała praca twórców - nie tylko aktorów, ale także reżyserów, scenografów czy charakteryzatorów. Beata Ryń, rzeczniczka muzeum powiedziała, że ekspozycja nie tylko przybliża filmy, do których zdjęcia kręcono w skansenie w Tokarni, ale dokumentuje również wydarzenia z udziałem popularnych aktorów, dziejące się podczas Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych - imprezy odbywającej się od 4 lat w Muzeum Wsi Kieleckiej.
4 mln zł na projekt Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Na wystawie prezentowane są m. in. zdjęcia z planów takich produkcji jak: "Syzyfowe prace" Pawła Komorowskiego (2000 r.), "Śluby panieńskie" Filipa Bajona (2010 r.), "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.), "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego (2016 r.), "Wyklęty" Konrada Łęckiego, którego premierę zaplanowano na marzec.
W Tokarni powstawały też m. in. "Wiedźmin" Marka Brodzkiego i "Przedwiośnie" Bajona (obie produkcje z 2001 r.). Kręcone były tu również etiudy firmowe i rekonstrukcje historyczne do filmów dokumentalnych.
Filmowcy najczęściej wykorzystują w skansenie tzw. Sektor Świętokrzyski - część placówki z historycznymi obiektami pochodzącymi ze wsi sprzed ponad stu lat: budynkami gospodarczymi, chałupami, przydrożnymi kapliczkami.
Ekspozycję wzbogaca multimedialny pokaz fragmentów filmów zrealizowanych w skansenie, eksponaty, wykorzystywane na planach filmowych oraz unikatowe aparaty fotograficzne m. in. z początku XX w.
Ekspozycję będzie można oglądać we wnętrzach Dworku Laszczyków w Kielcach do 23 marca.