MKiŚ: w listopadzie mają wejść w życie przepisy o zaskarżaniu planów urządzenia lasu do sądów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2024,8:05 Aktualizacja: 13-06-2024,8:37
A A A

W listopadzie br. mają wejść w życie przepisy noweli ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, które przewidywać będą możliwość m.in. zaskarżania planów urządzenia lasu do sądów - przekazał PAP resort klimatu i środowiska.

Resort klimatu i środowiska w odpowiedzi na pytania PAP poinformował, że obecnie w ministerstwie prowadzone są uzgodnienia wewnętrzne odnośnie przygotowanego projektu noweli ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, która zapewni możliwość aktywnego udziału społeczeństwa w opracowywaniu planów urządzenia lasu (PUL). Wskazano, że przewidywany termin wejścia w życie ustawy to listopad 2024 r.

plan urządzenia lasu, pul, zaskarżenie, sąd

Wiceminister klimatu: wkrótce przepisy w sprawie możliwości zaskarżania planów urządzenia lasu do sądów

Wkrótce organizacje społeczne, w tym ekologiczne, będą miały prawo zaskarżyć do sądów plany urządzenia lasu - poinformował PAP wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Plany te mają być również opiniowane przez rady...

Plan urządzenia lasu to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego nadleśnictwa. Zawiera on opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Jest sporządzany co 10 lat m.in. na podstawie ustawy o lasach.

Resort przekazał, że projekt przewidywać będzie możliwość indywidualnej partycypacji w procesie sporządzania PUL w różnych formach, np. poprzez zbieranie uwag, spotkania otwarte, panele eksperckie, ankiety przed sporządzeniem projektu planu urządzenia lasu, a także po jego opublikowaniu.

"Informacje dotyczące partycypacji będą publicznie dostępne, w tym także w mediach społecznościowych. Z realizacji partycypacji społecznej przy sporządzaniu planu urządzenia lasu sporządza się raport. Raport dołącza się do wniosku o zatwierdzenie planu urządzenia lasu" - wyjaśniono.

Nowe przepisy umożliwią ponadto uczestnictwo w procesie sporządzania PUL na forum rad gmin w ramach opiniowania projektów PUL przez rady gmin.

dorożała, lasy państwowe, lp, fundacja

Jest wniosek do prokuratury ws. wsparcia przez Lasy Państwowe Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży. "Wyprowadzanie majątku LP"

Złożyliśmy wniosek do prokuratury w sprawie wsparcia Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży przez jednostki Lasów Państwowych, najliczniej z terenu Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku, na łączną kwotę ponad 733 tys. zł - poinformował w środę...

Resort wyjaśnił, że będzie również możliwość uczestnictwa w postępowaniu o zatwierdzenie PUL przed ministrem właściwym ds. środowiska za pośrednictwem organizacji ekologicznej, poprzez składanie opinii i stanowisk.

Nowelizacja ma umożliwić także złożenie skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie ministra właściwego ds. środowiska w sprawie zatwierdzenia PUL - również za pośrednictwem organizacji ekologicznej.

Jak poinformowano, po wejściu zmian w życie będzie można występować do ministra właściwego ds. środowiska o weryfikację istniejącego PUL.

O pracach nad projektem ustawy w tej sprawie pod koniec kwietnia informował PAP wiceszef MKiŚ Mikołaj Dorożała.

Na niezgodność polskich przepisów z unijnymi ws. możliwości skarżenia PUL-i do sądów w 2023 r. wskazał Trybunał Sprawiedliwości UE. Przykładowo kilka lat temu organizacje ekologiczne bezskutecznie próbowały zablokować w sądach administracyjnych zmiany PUL trzech nadleśnictw z Puszczy Białowieskiej, które zakładały większe cięcia drzew.

Poleć
Udostępnij