Miliony sadzonek trafiają do zalesień i odnawiania lasu
W lasach Podkarpacia trwa sadzenie młodych drzew. - Ponad 12 milionów sadzonek w tym roku posłuży do zalesień i odnawiania lasu - powiedział Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
- Pracami, które właśnie trwają, objęto 1550 ha; zdecydowana większość w drzewostanach porolnych. Natomiast około 300 ha przewidziano do odnowienia jesiennego, głównie sadzonkami, które są hodowane w systemie kontenerowym - dodał ekspert.
Kubica p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych
Sadzone będą głównie sosny - 3,7 mln sztuk, buki - 3,4 mln, dęby - 2,1 mln i jodły - 1,7 mln. Coraz większy udział w sadzeniu mają także takie gatunki jak m.in. lipa, czereśnia, wiąz, jabłoń, grusza czy rodzime krzewy leśne, np. dzika róża i głóg.
Jak zaznaczył Marszałek, prace odnowieniowe koncentrują się w drzewostanach na gruntach porolnych. - Tam zachodzi głównie konieczność zmiany składu gatunkowego i dopasowania go do siedliska - wyjaśnił.
W tym roku największe powierzchnie do odnowień zaplanowały nadleśnictwa: Jarosław - 175 ha, Lubaczów - 137 ha i Oleszyce - 114 ha.
Szkółki prowadzone w nadleśnictwach na terenie RDLP w Krośnie hodują obecnie ponad 25 mln sadzonek w systemie tradycyjnym, kontenerowym i w tunelach foliowych. Są to młode drzewka wielu gatunków i w różnym wieku.
Krośnieńska RDLP nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc. Roczne pozyskanie drewna wynosi blisko 2 mln m sześc., zaś średni roczny przyrost zasobów drzewnych szacowany jest na ponad 2,8 mln m sześc.; średnio 7 m sześc./ha.
Polska dochodzi do europejskiej czołówki pod względem powierzchni lasów. Obecnie rosną już na obszarze 9,1 mln ha i zajmują prawie 30 proc. powierzchni kraju. Do 2050 roku lasy powinny zajmować ponad 33 proc.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl