Miało być sanatorium dla rolników. Prokuratoria wkroczyła do gry
Budynek dawnej szkoły rolniczej w Supraślu na Podlasiu miał zostać przekształcony na ośrodek rehabilitacyjny dla rolników. Transakcję zakupu nieruchomości podważyła Prokuratoria Generalna.
Z pytaniem, dlaczego sanatorium dla gospodarzy - mimo deklaracji - do tej pory nie powstało, do ministra rolnictwa wystąpiły izby rolnicze.
Rehabilitacja rolników wstrzymana
Jak przypomniały w 2016 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za zgodą resortu zakupiła od samorządu powiatu białostockiego budynek dawnej szkoły rolniczej z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacyjny.
Miał to być jedyny w Polsce północno-wschodniej taki zakład leczniczy dla farmerów i ich rodzin.
"Planowano, aby ośrodek był w stanie przyjąć jednorazowo nawet 300 rolników. Szczególnie ważne jest to dla rolników z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Supraśl ma status uzdrowiska. Położenie w otulinie Puszczy Knyszyńskiej stwarza mikroklimat, który sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego. Znajdują się też tutaj bogate złoża borowiny, która jest wykorzystywana w zabiegach rehabilitacyjnych" - brzmiało pismo do ministra.
Założenia i deklaracje były takie, że pierwsze turnusy rehabilitacyjne w Supraślu miały ruszyć w 2019 roku. Ośrodek do tej pory nie powstał, a głośno zrobiło się o tym, że w ogóle jego uruchomienie nie dojdzie do skutku.
Powstanie nowy ośrodek rehabilitacyjny dla rolników
"Krajowa Rada Izb Rolniczych całkowicie popiera planowaną inwestycję. Jesteśmy przekonani, że ulokowanie takiego ośrodka w Polsce północno-wschodniej ułatwi dostęp do świadczeń leczniczych dla około 140 tysięcy rolników. Obecnie KRUS posiada zaledwie 6 tego typu ośrodków w całym kraju, jednak wszystkie znacznie oddalone od tego regionu. Powstanie nowego ośrodka będzie służyło rolnikom z całej Polski, dając szansę na skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne" - można było przeczytać we wniosku.
W odpowiedzi Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa podkreślił, że sfinalizowanie planów utworzenia w tej miejscowości zakładu rehabilitacji rolniczej przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, który zakupił do tego celu nieruchomość w 2016 r. zależą od zakończenia działań prawnych.
A te są wynikiem kontroli dotyczącej zasadności i legalności nabycia nieruchomości, przeprowadzonej przez ministerstwo oraz wydanej na wniosek prezesa KRUS opinii Prokuratorii Generalnej RP w przedmiocie ważności zakupu obiektu.
"Przeprowadzona przez Prokuratorię Generalną analiza czynności prawnej z 19 grudnia 2016 r. oraz zastosowany przez powiat białostocki bezprzetargowy tryb zbycia na rzecz Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego nieruchomości w Supraślu wykazała wadliwość tych czynności" - wyjaśnił Giżyński.
Jak podsumował, FSUSR podejmuje obecnie działania mające na celu rozstrzygnięcie powstałej sytuacji prawnej, stąd nie można rozpocząć w tamtym miejscu zapowiadanej inwestycji.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl