Marszałek Mazowsza ma płacić rolnikom za szkody łowieckie
Do czasu, w którym sejmik województwa mazowieckiego nie przyjmie uchwały w sprawie obwodów łowieckich, marszałek będzie musiał wypłacać rolnikom odszkodowania z tytułu szkód łowieckich - poinformował Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska. Samorząd wyjaśnia, że opóźnienie wynika z długich uzgodnień z administracją.
Wiceszef resortu, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa, poinformował o projektowanej nowelizacji Prawa łowieckiego. Zgodnie z założeniami nowe przepisy miałyby wejść w życie w pierwszym kwartale 2022 roku.
Skarb Państwa mniej zapłacił za szkody zwierząt chronionych
Polityk wyjaśnił, że pilna zmiana w dotychczasowych przepisach wynika z dwóch powodów. Pierwszym jest nieprzyjęcie przez sejmik mazowiecki uchwały w sprawie podziału województwa na obwody łowieckie.
Druga kwestia to zwiększenie skuteczności walki z ASF.
Odnosząc się do Mazowsza, Siarka przypomniał, że marszałkowie województw do końca roku mają czas na przygotowanie, a następnie przyjęcie odpowiedniej uchwały w sprawie podziału województwa na obwody łowieckie.
- Mazowsze jest ostatnim województwem, które nie przyjęło uchwały. Obecnie robi to województwo śląskie i niedługo ta uchwała zostanie opublikowana. Marszałek województwa mazowieckiego w przesłanej do ministerstwa odpowiedzi wskazał, że z różnych powodów teraz nie jest możliwe przyjęcie uchwały. Dla mnie jest to niezrozumiałe, bo takie zachowanie wprowadza chaos i uderza w rolników, jak i myśliwych - wyjaśnił.
Łosie wchodzą w szkodę rolnikom. Izby chcą przywrócenia odstrzału
Zgodnie z uchwaloną w lutym 2021 r. nowelą Prawa łowieckiego, sejmiki województw, które dotąd tego nie zrobiły, mają do końca grudnia czas na podjęcie uchwał w sprawie podziału województw na obwody łowieckie. Zmiana miała zapewnić ciągłość dzierżaw obwodów łowieckich i tym samym gospodarki łowieckiej, szacowania szkód, wypłaty odszkodowań i działań przeciw ASF. W trakcie prac nad nowelą Siarka zapowiadał, że jeśli sejmiki nie podejmą w czasie odpowiednich uchwał, to mogą w przyszłości pojawić się sankcje.
- W związku z tym, że marszałek województwa mazowieckiego nie wywiązał się z obowiązku, jesteśmy zmuszeni wprowadzić sankcje. Marszałkowi zostanie przypisane wypłacanie odszkodowań za szkody łowieckie do czasu, aż uchwała w sprawie podziału województwa na obwody łowieckie zostanie podjęta. Jeśli marszałek nie wypłaci odszkodowań, będzie to podlegać egzekucji komorniczej - poinformował wiceminister.
Nowelizacja ma również wzmocnić wewnętrzną kontrolę wśród myśliwych, a także umożliwić odebranie dzierżawy w przypadku niewykonywania obowiązków, czyli planów łowieckich.
Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą prawo do odszkodowań łowieckich
- Nie może być tak, że Łowczy Krajowy bądź Łowczy Okręgowy nie ma wpływu na działalność kół łowieckich. Będą mogli kontrolować koła, a Łowczy Okręgowy będzie mógł w przypadku niewypełniania obowiązków przez myśliwych doprowadzić do utraty dzierżawy obwodu łowieckiego. Odbywałoby się to na podstawie wniosku Łowczego Okręgowego - poinformował Siarka.
Marta Milewska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego odpowiadając na pytania dotyczące wypowiedzi Siarki oraz tego, dlaczego sejmik nie przyjął dotąd odpowiedniej uchwały, poinformowała, że opóźnienie i brak możliwości podjęcia uchwały przez Sejmik Województwa Mazowieckiego do 31 grudnia 2021 r. wynika z dwóch powodów.
- Po pierwsze, jak wiadomo projekt uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie podziału województwa mazowieckiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich podlegał zaopiniowaniu przez właściwych dyrektorów regionalnych dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Polskiego Związku Łowieckiego oraz Mazowieckiej Izby Rolniczej, jak również uzgodnieniu z Wojewodą Mazowieckim oraz organami wojskowymi. Mimo iż na te działania strony miały 30 dni, uzgadnianie projektu przez Wojewodę Mazowieckiego trwało 50 dni, a przez organy wojskowe aż 86 dni - wyjaśniła.
Milewska dodała, że "wskutek otrzymanych opinii z Zarządu Głównego PZŁ oraz wniosku Koła Łowieckiego Nr 36 przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - dzierżawiącego obwód, przekazanego do urzędu marszałkowskiego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, konieczne było wprowadzenie kilku zmian do projektu oraz wystąpienie do Ministra Klimatu i Środowiska z wnioskiem dot. wyrażenia zgody na utworzenie obwodu łowieckiego nr 270A o powierzchni mniejszej niż 3 tys. ha".
Przedstawicielka urzędu podkreśliła ponadto, że Mazowsze jest największym województwem w kraju, o powierzchni ponad 3,5 mln ha.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś