Lasy Państwowe: nadleśnictwa będą musiały informować samorządy o swojej działalności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2024,9:30 Aktualizacja: 12-11-2024,9:32
A A A

Nadleśnictwa w całej Polsce będą musiały regularnie informować samorządy o swojej działalności, obejmującej gospodarkę leśną, ochronę przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych - poinformowały we wtorek Lasy Państwowe.

W opublikowanej we wtorek informacji Lasów Państwowych (LP) podkreślono, że w Polsce występują regiony, gdzie lasy pokrywają ponad 80 proc. powierzchni gminy - np. w Cisnej i Białowieży po 88 proc., a w Osiecznicy - 84 proc.

"Lasy Państwowe często zarządzają terenami pełniącymi funkcję ‘zielonych płuc’ gmin i najważniejszych miejsc rekreacji, a często są jednym z największych pracodawców w gminie czy powiecie. Jedno nadleśnictwo może obejmować swoim zasięgiem nawet kilkadziesiąt gmin" – dodały LP.

Poinformowały, że dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej działalności, obejmującej gospodarkę leśną, ochronę przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych". Zgodnie z nowymi zasadami - jak podano - nadleśniczowie oraz dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych będą raportować swoje działania bezpośrednio radom gmin i sejmikom województw.

lasy państwowe, reforma lp, transformacja lp, lp

Resort klimatu proponuje transformację Lasów Państwowych

Resort klimatu sformułował rekomendacje dotyczące kierunków transformacji Lasów Państwowych. Proponuje m.in. aktualizację strategii LP m.in. w kontekście wyzwań klimatycznych, reformę systemu sprzedaży drewna czy zwiększenie...

W gminach, gdzie lasy lub tereny przeznaczone do zalesienia zajmują ponad 100 hektarów, nadleśniczy będą mieli obowiązek udziału w sesjach rad gmin.

Cytowany w informacji dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss wskazał, że celem decyzji jest zwiększenie transparentności oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi i samorządami.

Zwrócił też uwagę, że "Ustawa o Lasach pochodzi z 1991 roku i zarówno leśnicy, jak i samorządowcy są zgodni, że nie przystaje ona do dzisiejszej rzeczywistości". "Czekając na jej zmianę podejmujemy decyzje, które w ramach obowiązującego prawa pozwolą nam na ścisłą współpracę z samorządami i spójne zarządzanie przestrzenią po to, by zachować bioróżnorodność i sprostać wyzwaniom klimatycznym” - dodał Koss.

Lasy Państwowe zarządzają obszarem zajmującym ok. 24 proc. powierzchni lądowej Polski, czyli ok. 76 proc. powierzchni lasów. 

Poleć
Udostępnij