Kowalczyk o wyzwaniach dla rolnictwa: budzą lęk i niepokój, ale mogą przynieść korzyści
Tegorocznym wyzwaniem będzie wdrożenie kolejnej perspektywy finansowej i Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podczas otwarcia 28. Międzynarodowych Targów Agrotech w Kielcach.
Wicepremier podkreślił, że choć rolnictwo jest najbardziej pewną dziedziną gospodarki, to poprzedni rok pokazał, że wojna może spowodować poważne problemy ekonomiczne również w tej branży.
Minister przedstawia kolejne propozycje wsparcia dla rolników
- Mamy do czynienia z intensywnymi działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą. Musimy sobie zdawać sprawę, że wojna ma ogromne skutki ekonomiczne w rolnictwie. Tak niestabilnego cenowo roku w rolnictwie, jakim był 2022, można daleko szukać w pamięci. To też są ogromne wyzwania dla rolników, ponieważ niestabilność cenowa jest zarówno po stronie produktów rolnych, ale też po stronie kosztów ponoszonych przez gospodarzy, niezbędnych do prowadzenia produkcji - powiedział Kowalczyk.
Dodał, że stabilność w rolnictwie jest niezwykle istotna, ponieważ daje pewność dochodów, gwarancji ekonomicznych.
Wicepremier zaznaczył, że w bieżącym roku przed polskim rolnictwem stoi jeszcze jedno wyzwanie, czyli wdrożenie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
- To budzi lęki i niepokoje, ale też daje pewne szanse. To niezwykle ważne, abyśmy - nie lekceważąc lęku i niepokoju - potrafili korzystać z szans, które są przed nami – mówił.
Ardanowski: bez fachowego wsparcia rolnicy sobie nie poradzą
Szef MRiRW podkreślał, że system polityki Unii Europejskiej jest bardzo mocno nastawiony na ochronę klimatu i środowiska, czasami nie zwraca uwagi na wydajność w rolnictwie i produkcję rolną. - Choćby próby redukcji środków ochrony roślin o połowę z dnia na dzień, które na szczęście ostatecznie udało się zablokować, są dla rolnictwa niebezpieczne i niesprawiedliwe - ocenił.
Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP podkreślił, że rolnictwo jest obszarem, który wymaga troski.
- Trudno sobie wyobrazić wyżywienie świata bez dobrze funkcjonującego rolnictwa. Chociaż jednym z zagrożeń dla niego jest pewna nielogiczność polityki Unii Europejskiej, która w znacznej mierze przez różnego rodzaju ideologie zaczyna mu zagrażać - powiedział.
Zdaniem Ardanowskiego rolnictwo, żeby mogło sprostać oczekiwaniom konsumentów, wymaga istotnego wsparcia, zmian w zakresie lepszego i intensywniejszego korzystania z nowych technik, technologii i innowacyjnych rozwiązań.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś