Komornik odpowie za zajęcie ciągnika. Minister chce wyjaśnień

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2015,11:05 Aktualizacja: 15-01-2015,11:32
A A A
Asesor komorniczy, który zajął rolnikowi ciągnik za długi sąsiada nie może spać spokojnie. Zajmie się nim Krajowa Rada Komornicza. Wyjaśnień w tej sprawie od jej szefa chce Marek Sawicki, minister rolnictwa. 
 
Jak pisze "Gazeta Polska Codziennie" po nagłośnieniu sprawy Rada Izby Komorniczej w Łodzi wezwała na dywanik asesora. I po wysłuchaniu wyjaśnień skierowała przeciw niemu wniosek do Komisji Dyscyplinarnej przy KRK.  Sprawą zajęła się też prokuratura w Mławie i w przyszłym tygodniu zaczną się pierwsze przesłuchania. 
 
Pełnomocnik rolnika mec. Lech Obara będzie zabiegał, by śledczy zbadali, czy sprawa ma szerszy charakter niż tylko przekroczenie uprawnień. Jak ocenia, w grę może wchodzić działanie grupy przestępczej, w której współdziałało kilka osób. Podobnych zajęć nieruchomości przez asesora, który działał na zlecenie komornika z Łodzi było bowiem więcej.
 
Choć poszkodowany nie odzyska już wartego 100.000 zł ciągnika Belarus 920-4, to otrzyma pieniądze za poniesioną stratę. Izba Komornicza w Łodzi podała, że kancelaria, w której imieniu asesor zajął traktor "rozpoczęła procedurę likwidacji szkody".
 
Mec. Obara mówi, że na tym się nie skończy i będzie domagał się zadośćuczynienia za szkody poniesione przez plantatora i jego rodzinę.
 
Z kolei Marek Sawicki, minister rolnictwa napisał list w tej sprawie do Rafała Fronczka, prezesa Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie. 
 
"Mając na uwadze ochronę interesów i dobro polskich rolników, zwracam się z prośbą o przedstawienie informacji, jakie szczegółowe działania zostaną podjęte w celu naprawienia wyrządzonej rolnikowi szkody, jak również służące wyeliminowaniu takich przypadków w przyszłości" - pyta w piśmie szef resortu. 
 
Marek Sawicki dodaje, że według rozporządznia ministra sprawiedliwości z 16 maja 1998 roku "egzekucji nie podlegają podstawowe maszyny, narzędzia i urządzenia rolnicze w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie rolnym - ciągnik wraz z maszynami i sprzętem współpracującym niezbędnym do uprawy, pielęgnacji, zbioru i transportu ziemopłodów".
Poleć
Udostępnij