Komisarz UE: Mały błąd, żadnej kary dla rolnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2022,11:25 Aktualizacja: 29-12-2022,11:34
A A A

Od 1 stycznia wchodzą w życie trzy ważne "moje" przepisy: 1) żeby nie karać rolników za drobne błędy, a tym bardziej za błędy cudze, 2) żeby rolnik mógł bez ryzyka kary błędny wniosek skorygować, 3) że rolnik źle potraktowany może wnieść skargę do KE – przekazał Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa podkreślił, że wraz z nastaniem 2023 r. wchodzi w życie zasada zapisana w art. 59 rozporządzenia UE 2116/2021 "... aby stosowane kary...były proporcjonalne, a ich wymiar był uzależniony od wagi, skali i trwałego charakteru lub powtarzalności wykrytej niezgodności..." oraz "...by nie nakładano kar, gdy:

a) niezgodność jest wynikiem działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności

b) niezgodność jest wynikiem błędu właściwego organu lub innego organu

c) osoba może dowieść że nie jest winna niewypełnienia obowiązków".

Pierwsza część Kodeksu rolnego mogłaby wejść w życie na wiosnę

Przepisy ogólne Kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji; na wiosnę kodeks mógłby wejść w życie - zapowiedział w niedzielę w Przysusze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że jeżeli inne przepisy...
Według zapewnień Janusza Wojciechowskiego, choć zasada wchodzi w życie od 1 stycznia, to obejmuje też ewentualne kary związane z rozliczeniami wcześniejszych dopłat i dotacji. Bo - jak wyjaśnił - na korzyść rolnika prawo działa także wstecz, nie może działać wstecz tylko na niekorzyść.

Zaznaczył też w odpowiedzi na wątpliwości internauty, że jeśli w grę wchodzą niewielkie uchybienia i dokonane pierwszy raz, to "kara ma nie być mała, tylko żadna".

Ponadto komisarz wskazał także na kolejną ważną regulację - możliwość korygowania błędnie złożonych wniosków bez żadnych negatywnych konsekwencji dla rolnika (pod warunkiem, że korygowane elementy lub pominięcia zostały dokonane w dobrej wierze oraz zanim poinformowano wnioskodawcę o wytypowaniu do kontroli).

"Potrzebne to zwłaszcza w początkowym okresie wdrażania nowego KPS. Też sam dopilnowałem, żeby taki przepis znalazł się w prawie UE" – napisał na Twitterze Wojciechowski.

Zapewnił także, że jeśli pojawią się problemy z wdrażaniem KPS, w myśl art. 59 rozp. 2116/2021 rolnicy mogą wnosić skargi do Komisji Europejskiej. A państwa członkowskie mają badać te skargi skierowane do Komisji i informować ją o wynikach takich badań. Jednocześnie Komisja zapewnia "podjęcie odpowiednich działań następczych".

"Zakładam że rolnik, jako rolnik, nie może złożyć takowej skargi, a jedynie wybrane instytucje, związki, izby itp.?" – dociekał jeden z komentujących.

"Właśnie, że skargi może wnosić każdy rolnik, a ja gwarantuję rzetelne ich rozpatrzenie" – odpowiedział komisarz Wojciechowski.

 

Poleć
Udostępnij