Koła Gospodyń Wiejskich dostaną wsparcie. Rząd przygotowuje program

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Maciej Zubel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2018,8:10 Aktualizacja: 24-09-2018,8:16
A A A

Wsparcie finansowe, szybsza ścieżka rejestracji oraz doradztwo prawne - to niektóre z założeń programu aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich, który chce wprowadzić rząd - zapowiada premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy zaproponować program, który będzie nowym, wielkim programem aktywizacji i wsparcia. (...) To jest program dla Kół Gospodyń Wiejskich, które ja nazywam kobietami gospodarnymi i wspaniałymi - powiedział szef rządu.

Koło Gospodyń Wiejskich, podlaskie, regionalne przysmaki, KGW, żywność

Koła Gospodyń Wiejskich promują dziedzictwo kulturowe regionu

Trzy Koła Gospodyń Wiejskich z Podlasia zakwalifikowały się do projektu kulinarnego, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - poinformowała sama Fundacja. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej po raz...

Podkreślił, że w kołach w mniejszych ośrodkach prężnie rozwija się społeczeństwo obywatelskie oraz - jak zauważył - są miejscem, w którym promuje się polską tradycję, kulturę czy kuchnię. Jak zauważył polityk, w całym kraju do KGW należy ponad dwadzieścia tysięcy osób.

Morawiecki wymienił też kilka propozycji, które mają złożyć się na program skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich. Jedną z nich jest przyspieszenie ścieżki rejestracji formy prawnej, w jakiej działa koło. Zdaniem premiera ułatwi to m.in. pozyskiwanie środków na jego działalność.

Rząd chce też zapewnić wszystkim Kołom doradztwo prawne oraz udzielić im wsparcia finansowego. - Dla każdego Koła Gospodyń Wiejskich przeznaczymy 3 tys. złotych i więcej, w zależności od wielkości i to będzie bezpośrednie, stałe wsparcie dla naszych pań - oświadczył.

Morawiecki mówił też o konieczności skrócenia "łańcuszka pośredników" między rolnikiem sprzedającym swoje wyroby, a konsumentem. - Żeby produkt, który dziś jest za tanio sprzedawany przez rolnika, trafiał na polskie stoły z większą marżą pozostawioną u rolnika, a nie tylko u pośrednika - dodał.
 

Poleć
Udostępnij