Kobiety związane z rolnictwem są zadowolone z życia na wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2020,9:25 Aktualizacja: 13-08-2020,9:27
A A A

Z raportu "Sytuacja Kobiet na Wsi" przygotowanego przez Martin&Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas wynika, że panie związane z rolnictwem są zadowolone z życia na wsi i w większości chcą tam pozostać, rozwijać się zawodowo oraz kształcić.   

72 proc. kobiet związanych z agrobiznesem jest zadowolonych z życia na wsi, a 92 proc. z nich nie zamierza jej opuszczać. Największa grupa usatysfakcjonowanych to kobiety poniżej 30 lat (84 proc.). W życiu na wsi najbardziej cenią spokój (87 proc.) i bezpieczeństwo (73 proc.).

gospodarstwa rodzinne, ustrój rolny, andrzej duda

Prezydent: gospodarstwa rodzinne to fundament ustroju rolnego

Gospodarstwa rodzinne to fundament naszego ustroju rolnego; musimy to pielęgnować - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Prezydent Duda podkreślił w TVP, że jego kolejna prezydentura będzie "taka jak była, tylko - mam nadzieję -...

Zgodnie z publikacją, 85 proc. kobiet związanych z rolnictwem zamierza w nim pozostać chcąc się rozwijać i zwiększać aktywność biznesową. 64 proc. chciałoby poszerzać wiedzę i zdobywać nowe kompetencje deklarując chęć ukończenia różnych kursów i szkoleń.

- Zbadaliśmy kobiety, które aktywnie uczestniczą w prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej, są właścicielkami lub współwłaścicielkami gospodarstw rolnych, bądź w nich pracują czy pomagają. Zauważyliśmy, że mają duże poczucie sprawczości w wielu aspektach życia, począwszy od małych rzeczy związanych z uprawą ogrodu czy hodowlą trzody, przez prowadzenie księgowości gospodarstw aż po strategiczne decyzje dotyczące pozyskiwania środków na rozwój biznesu - komentuje Marcin Chrobot, socjolog, badacz rynku agrarnego i autor badania.

Mimo że blisko 70 proc. badanych uważa, że w ich okolicy brakuje oferty kulturalnej i edukacyjnej dla kobiet, a życie w mieście jest prostsze, to jedynie 4 na 100 kobiet są zdecydowane opuścić wieś.

mateusz morawiecki, koła gospodyń wiejskich, boguchwała, podkarpacie, kultura ludowa

Premier dziękuje gospodyniom wiejskim. Dbają o kulturę i tradycję

- Koła gospodyń wiejskich, to miejsca gdzie przechowuję się polska kulturę, polską tradycję i pod wieloma względami Polska na pewno nie byłaby dzisiaj taka jaka jest bez was - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu w Boguchwale na...

Z wiekiem panie coraz bardziej doceniają wygodę życia na wsi - 60 proc. powyżej 40 lat twierdzi, że na wsi żyje się wygodniej niż w mieście. Z badania wynika również, że współczesne kobiety zaangażowane w prowadzenie przedsiębiorstw rolnych postrzegają siebie jako niezależne, zaradne i nowoczesne.

Jak zaznaczyła Katarzyna Wielgosz, menedżer projektów Agro w Banku BNP Paribas, bank jako instytucja zaangażowana i wspierająca rozwój sektora agro ze szczególną uwagą bada i analizuje trendy na wsi. Jednym z nich jest wyraźnie rosnąca rola kobiet w agrobiznesie.

- Dostrzegamy ich niezwykłe osiągnięcia w codziennej pracy na rzecz rozwoju własnych gospodarstw rolnych oraz rosnącą aktywność w podejmowaniu decyzji ważnych dla całego sektora rolno-przetwórczego w Polsce - podkreśliła.

W raporcie napisano, że największym sprzymierzeńcem rozwoju kobiet na wsi stał się internet. 98 proc. badanych kobiet robi w sieci zakupy, blisko 80 proc. korzysta z bankowości internetowej, a 57 proc. wykorzystuje internet do nauki i szkolenia się.

Internet jest również doskonałym narzędziem wspierającym ich działalność w ramach rolnictwa – blisko 80 proc. szuka tu porad prawnych, związanych z dotacjami czy KRUS. 51 proc.
 

Poleć
Udostępnij