Jak uczyć się rolnictwa, to tylko od najlepszych. Jest na to pomysł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2017,9:30 Aktualizacja: 26-01-2017,10:05
A A A

Ministerstwo rolnictwa chce stworzenia bazy najlepszych gospodarstw rolnych, w których - za zgodą właścicieli - mogłyby być organizowane praktyczne zajęcia z nauki zawodu.

Taka deklaracja resortu padła w odpowiedzi na jedno z wystąpień Rady do Spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Jej przedstawiciele poprosili o wyznaczenie dużych gospodarstw, w których uczniowie i studenci mogliby odbywać praktyki rolnicze, i objęcie ich wsparciem finansowym z budżetu państwa.

edukacja, oświata, Żarnowiec, szkoła, MRiRW,  Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu

Coraz więcej szkół pod skrzydłami ministerstwa rolnictwa

Od 1 stycznia na mocy porozumienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z powiatem zawierciańskim, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu (woj. śląskie) dołączył do 45 innych placówek prowadzonych i...

Argumentowano, że "wyznaczenie takich gospodarstw spowoduje poprawę jakości nauki zawodu rolnika. Odbywanie praktyki zawodowej w gospodarstwie rodziców nie wnosi nowych doświadczeń".  

Ministerstwo poinformowało o przygotowanych wystąpieniach do prezesa KRIR oraz szefów wszystkich wojewódzkich izb rolniczych z prośbą o podjęcie współpracy ze szkołami rolniczymi w zakresie organizacji praktycznej nauki zawodu, w tym praktyk zawodowych. Chodzi właśnie o stworzenie bazy najlepszych gospodarstw rolnych, w których mogłyby odbywać się praktyki.

"Skierowane zostały również pisma do wszystkich nadzorowanych instytutów badawczych o włączenie się w realizację doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół rolniczych, a także wspólne przygotowanie wykazu gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw, instytucji i innych podmiotów godnych polecenia, jako przykładu dobrych praktyk, z których mogłyby korzystać szkoły i placówki przy realizacji programów nauczania, zajęć praktycznych i praktyk zawodowych uczniów i słuchaczy" - dodał resort.
szkoly_rolnicze

Szkoły rolnicze z centrami kształcenia ustawicznego

Przy 36 prowadzonych przez ministra rolnictwa zespołach szkół rolniczych funkcjonują centra kształcenia ustawicznego dla dorosłych. MRiRW zakłada, że przy kolejnych 9 resortowych zespołach szkół rolniczych centra utworzone zostaną od...

Koordynatorem przedsięwzięcia będzie Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie, czyli ogólnopolska placówka doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy przekazują swoją wiedzę w szkołach rolniczych.

"Szkoły i placówki rolnicze mają wyposażyć absolwentów w kompetencje, umożliwiające im podjęcie pracy w sektorze rolno-spożywczym oraz właściwe konkurowanie w warunkach gospodarki wolnorynkowej, a także przygotować do ciągłego podnoszenia i doskonalenia kwalifikacji zawodowych. Nabywanie kwalifikacji zawodowych przydatnych do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego wymaga większego niż dotychczas włączenia się wielu jednostek w proces właściwego kształtowania u młodzieży i dorosłych umiejętności praktycznych w rzeczywistych warunkach pracy" - zaopiniowało ministerstwo.

Urzędnicy resortu podkreślają, że warunki i tryb organizowania praktycznej nauki zawodu m.in. w indywidualnych gospodarstwach rolnych (w tym zasady ponoszenia kosztów) określa  rozporządzenie ministra edukacji.

Poleć
Udostępnij