Izba chce wyższego wsparcia dla uprawy strączkowych i przetwórstwa
O wyższe wsparcie dla producentów roślin strączkowych i większą pomoc na inwestycje m.in. w automatyzację w przemyśle przetwórczym - proponuje Izba Zbożowo-Paszowa w stanowisku do projektu Planu Strategicznego WPR.
15 lutego zakończyły się konsultacje publiczne projektu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Do ministerstwa rolnictwa wpłynęło ponad 2 tys. różnych wniosków i uwag.
Rzepak, soja, strączkowe... Z nich mamy mieć więcej białka
Izba podkreśliła, że od lat aktywnie wspiera działania na rzecz dywersyfikacji źródeł białka paszowego przez skup i przetwórstwo nasion roślin strączkowych pochodzących z upraw od polskich rolników.
Liczba gospodarzy uprawiających strączkowe na ziarno charakteryzuje się jednak dużą zmiennością w zależności od koniunktury na rynku i obowiązującego systemu dopłat związanych z produkcją.
Dlatego Izba wnioskuje o odpowiednio wysoki budżet wsparcia finansowego. Wskazuje, że ograniczenie stosowania środków ochrony roślin jest jedną z przyczyn spadku powierzchni upraw bobowatych.
Przekonuje ponadto, że w odniesieniu do przemysłu rolno-spożywczego, zwłaszcza dużych przedsiębiorstw, zakres proponowanych interwencji w projekcie Planu jest bardzo ograniczony.
Łubin w żywieniu drobiu. Czy to dobra pasza?
Tymczasem, zgodnie z diagnozą, to właśnie przemysł przetwórczy odpowiada za wytwarzanie większej wartości dodanej i za dynamikę polskiego eksportu rolno-spożywczego. Jednocześnie boryka się z poważnymi problemami z wydajnością pracy i niedoborem automatyzacji.
Dlatego też branża zbożowa proponuje zwiększenie ilości i zakresu interwencji obejmujących inwestycje w automatyzację i poprawę wydajności procesów produkcyjnych przemysłu rolno-spożywczego dostępnych dla firm przetwórczych.
"Jako organizacja skupiająca zarówno mikro-, małe-, średnie jak i duże przedsiębiorstwa, wnioskujemy o możliwość wsparcia finansowego dla każdej z tych grup" - napisano w stanowisku przekazanym do resortu rolnictwa.
Z punktu widzenia beneficjentów działań pro-inwestycyjnych w postaci dużych przedsiębiorstw przetwórczych, stosowanie wobec nich formy wsparcia innej niż w odniesieniu do MŚP narusza równowagę w dostępie do środków - dodano.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś