Komisarz wziął udział w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) w konferencji podsumowującej 25 lat działalności Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt.: "Przyszłość obszarów wiejskich w Europie".
Phil Hogan, komisarz UE do spraw rolnictwa przekonuje, że zapewnienie dobrych miejsc pracy na obszarach wiejskich, kompensacja spadku zatrudnienia w rolnictwie w innych branżach - to niektóre z wyzwań wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej.
Podczas dyskusji panelowej na temat przyszłości obszarów wiejskich w Europie, z udziałem byłych komisarzy unijnych ds. rolnictwa, którzy pełnili tę funkcję od 1990 r., Hogan mówił m.in., że rolnictwo europejskie musi być "wydajne i efektywne".
W Luksemburgu trwa nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, podczas którego państwa członkowskie dyskutują o tym, komu i w jakiej wysokości udzielić pomocy. "Walczymy o pieniądze dla polskich...
- Naszą misją jest zapewnienie dobrych miejsc pracy w obszarach wiejskich. Kompensacja spadku miejsc pracy w rolnictwie w innych branżach, budowa klastrów w lokalnych społecznościach i lokalnych centrów usług - dodał komisarz.
Jego zdaniem, produkcja dobrej jakości żywności pozwoli krajom członkowskim UE konkurować na rynkach światowych, a tym samym uzyskać lepsze ceny.
Jak podkreślał, konieczny jest w społecznościach lokalnych łatwiejszy dostęp do informacji o unijnej polityce rolnej, a także formach oferowanej pomocy przedsiębiorcom.
Hogan zapowiedział, że UE chce przeznaczyć więcej pieniędzy na promocję żywności w ciągu najbliższych kilku lat, i chce rozdzielać te pieniądze w "mniej biurokratyczny sposób".
Przyznał, że europejskie rolnictwo boryka się z takimi problemami jak embargo rosyjskie, stąd decyzja Komisji Europejskiej o przeznaczeniu 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych.
Komisarz przypomniał, że dzięki programom unijnym polski sektor rolny znacząco skorzystał, a eksport naszych produktów znacznie wzrósł od momentu wejścia Polski do UE.
Nie będzie dwustronnych porozumień państw członkowskich UE z Rosją w sprawie złagodzenia embarga na produkty żywnościowe z Unii - zapewnił komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan. Przyznał, że potrzebne są rozmowy z Moskwą w sprawie certyfikatów...
Ray MacSharry, były komisarz zwrócił uwagę, że UE zawsze dążyła do tego, by zachęcać ludność wiejską do pozostawania w obszarach wiejskich, stąd nacisk na rozwój infrastruktury tych terenów. - Teraz w rolnictwie trzeba obniżać koszty produkcji, poprawiać efektywność - podkreślił.
- Rozwijając rolnictwo trzeba myśleć o wspieraniu całego łańcucha - od pola, poprzez przetwórstwo, do stołu - przekonywał Franz Fischer, inny były komisarz. - Rolnictwo to innowacje. Teraz ludzie na wsi chcą żyć na takim samym poziomie jak ci w mieście - dodał.
Według Daciana Ciolosa, przykład Polski oznacza, że warto wspierać przemiany w rejonach, które kiedyś były pod radzieckim wpływem. - Nie skupiajcie się jednak na żądaniach coraz to większych dopłat, lecz podnoście efektywność - radził polskiemu rolnictwu.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również m.in.: minister rolnictwa Marek Sawicki oraz przewodniczący Rady Programowej Fundacji były premier Jerzy Buzek.
Jak poinformowały służby prasowe szefa resortu rolnictwa, Sawicki rozmawiał w Międzyzdrojach z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem o możliwościach rozszerzenia pomocy suszowej dla polskich rolników.