Handel zbożem skażonym wodami powodziowymi? Inspekcja apeluje o czujność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2024,9:40 Aktualizacja: 23-10-2024,19:23
A A A

Żadne produkty rolno-spożywcze, które miały styczność z wodami powodziowymi, nie mogą trafiać do spożycia przez ludzi czy zwierzęta. Kontrolująca to inspekcja apeluje do środowiska rolniczego o czujność w tym obszarze.

Na stronie internetowej Małopolskiej Izby Rolniczej (MIR) opublikowano wystąpienie małopolskiego wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (WIJHARS).

W związku z możliwym wprowadzaniem do obrotu artykułów rolno-spożywczych pochodzących z terenów powodziowych, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość handlową skupowanych zbóż” – wskazano w piśmie.

ijhars, inspekcja, kontrole, płody rolne

IJHARS: dotąd nie stwierdzono obrotu produktami, które miały kontakt z wodą powodziową

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) zapewnia, że na bieżąco sprawdza punkty skupu pod kątem produktów rolnych pochodzących z terenów dotkniętych powodzią. Prosi też o zgłaszanie niepokojących...

Przypomniano w nim, że produkty rolne, artykuły rolno-spożywcze, w tym zboża, które miały styczność z wodą powodziową, muszą zostać zutylizowane i nie mogą być spożywane. Nawet po osuszeniu nie nadają się do spożycia ani przetwórstwa, nie mogą też być przeznaczane na pasze. Ewentualnie mogą zostać wykorzystane do celów przemysłowych.

„Z uwagi na powyższe, małopolski wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zwraca się z prośbą o niezwłoczne przekazanie informacji w przypadku stwierdzenia występowania przedmiotowych produktów” – apeluje WIJHARS.

Wracając do gospodarczego wykorzystania produktów rolnych zalanych wodami powodziowymi, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przygotowało istotne ułatwienie. Na podstawie przysłanych zgłoszeń resort opracował zestawianie firm z terenu całej Polski, które wyraziły gotowość przyjęcia takich nieprzydatnych do spożycia płodów rolnych do wykorzystania na cele energetyczne. Listę tę można znaleźć m.in. w serwisie Dolnośląskiej Izby Rolniczej (tutaj).

Poleć
Udostępnij