Gminy zbiednieją przez spółdzielnie? Samorządy nie kryją obaw
Włodarze gmin wiejskich alarmują, że Ustawa o spółdzielniach rolniczych zabierze istotną część dochodów samorządów. Przekonują, że powinni mieć zagwarantowane rekompensaty.
Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP w negatywnej opinii do rządowego projektu o spółdzielniach rolników podkreśla, że popiera wszelkie propozycje pomocy rolnikom m.in. przez usprawnienie przetwarzania czy sprzedaży produktów. Zdaje sobie ponadto sprawę, że zawarte w projekcie zwolnienia podatkowe mają dla spółdzielni fundamentalne znaczenie.
Spółdzielnie rolnicze wracają do łask. Polska wzoruje się na Danii
Zdaniem ZGW RP rozwój spółdzielczości odbędzie się jednak kosztem gmin z obszarami wiejskimi, które utracą znaczną część lub całość dochodów z podatku od nieruchomości oraz CIT.
"Wpływ ustawy na budżety samorządów jest zdecydowanie odmienny od wpływu na budżet państwa. Jeżeli nawet nastąpi spadek wpływów do budżetu centralnego z powodu zwolnień w podatku dochodowym od projektowanych podmiotów, to zostanie on zrekompensowany zwiększonymi wpływami z VAT i akcyzy, tj. podatkami, w których redystrybucji nie partycypuje samorząd" - czytamy w opinii.
Zarząd przypomina przy okazji, że wpływy z podatków i opłat to źródło finansowania m.in. infrastruktury niezbędnej także do funkcjonowania przyszłych spółdzielni rolniczych. Poza tym projekt ustawy nie zawiera oceny skutków finansowych dla samorządów, co wytknęła już Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Projekt ustawy o spółdzielniach rolniczych trafił do komisji
Władze ZGW RP zwracają też uwagę, że projekt ustawy o spółdzielniach rolników w kwestii zwolnień podatkowych na poziomie jednostek samorządu terytorialnego podobny jest do regulacji dotyczących specjalnych stref ekonomicznych.
"Jednakże w przypadku stref mamy do czynienia z rekompensatami za utracone dochody. Analogiczne rozwiązania winne być stosowane w przypadku spółdzielni rolników" - wskazuje związek.
Według jego przedstawicieli dobrze byłoby najpierw projektowane przepisy w formie projektu pilotażowego zastosować na wybranym terenie. Skutek wejścia w życie ustawy może być bowiem taki, że z powodu ulg fiskalnych do rolniczych spółdzielni może przenieść się cała branża rolno-spożywcza z przetwórstwem włącznie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś