Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w marcu przyszłego roku
W marcu przyszłego roku odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce - Europejskie Forum Rolnicze (EFR). Głównymi tematami VI edycji tego wydarzenia będą m.in. wpływ konfliktu w Ukrainie na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze oraz sztuczna inteligencja i jej rola w rolnictwie.
Jak poinformował we wtorek prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), organizatora EFR, Krzysztof Podhajski, w wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele rolników oraz reprezentanci związków branżowych. „Ponadto uczestniczyć w nim będą wybitni eksperci, autorytety ze świata nauki, przedstawiciele biznesu, a także kluczowi decydenci z polskiej i międzynarodowej sceny politycznej” – dodał.
Ekspert: duża nieefektywność polskiego sektora rolnego. Musimy przyspieszyć proces konsolidacji
Forum potrwa dwa dni, od 20 do 21 marca przyszłego roku, w tym czasie odbędzie się wiele debat i paneli dyskusyjnych.
20 lat polskiego rolnictwa w UE
Jak podkreślił Podhajski, forum odbywa się na Podkarpaciu nieprzypadkowo, region ma bowiem strategiczne znaczenie z powodu bliskości z Ukrainą.
W nadchodzącej edycji obszary tematyczne zostały przygotowane w nawiązaniu do aktualnej sytuacji geopolitycznej, klimatycznej i gospodarczej, które, jak zaznaczają organizatorzy, będą kształtować najbliższą przyszłość rolników w Polsce, w Unii Europejskiej i na świecie.
Jednym z kluczowych punktów debaty będzie ocena 20-letniego okresu polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej. Eksperci zastanowią się też nad perspektywami i kierunkami rozwoju tego sektora.
Forum będzie również miejscem dyskusji na temat aktualnej sytuacji w Ukrainie i wpływu konfliktu z Rosją na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze. W programie przewidziane są także panele poświęcone innowacjom w rolnictwie oraz wpływowi sztucznej inteligencji na jego rozwój. Eksperckie rozmowy obejmą również tematy związane z rolnictwem węglowym i regeneratywnym.
Nie zabraknie także analizy kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi i rozwojem odnawialnych źródeł energii. Nowością w programie będzie specjalny blok poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i wpływowi kryteriów ESG na sektor rolno-spożywczy.
Mleczarze: branża wymaga transformacji w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji
Innowacje, technologie, rozwój
„Przygotowując się do szóstej edycji forum, kładziemy nacisk na różnorodność tematyczną, od refleksji nad dwudziestoletnim dorobkiem polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej, po analizę wpływu światowych wydarzeń, takich jak konflikt w Ukrainie, na rolnictwo i rynki rolno-spożywcze” – zaznaczył Podhajski. Dodał, że forum ma być miejscem, gdzie eksperci dyskutują o innowacjach w rolnictwie, rozwijających się technologiach, a także zrównoważonym rozwoju.
Idea Europejskiego Forum Rolniczego zakorzeniona jest w historii corocznych spotkań przyjaciół i współpracowników w rocznicę śmierci, pochodzącego z Podkarpacia, b. wicemarszałka Senatu Józefa Ślisza, jednego z twórców rolniczej Solidarności. Ślisz został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce.
Według organizatorów w forum udział weźmie ok. 3 tys. uczestników.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś