Emerytura już w wieku 55 lat
1 stycznia celnicy zostali włączeni do systemu emerytur mundurowych. Oznacza to, że będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, a ich świadczenia będą wypłacane z budżetu państwa, a nie z ZUS.
Dotychczas celnicy byli objęci powszechnym systemem i nabywali uprawnienia emerytalne w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
W poniedziałek weszła w życie nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin.
Zmiany to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu 2015 roku za dyskryminujące uznał zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych.
Koniec przywilejów dla rolników. Od 1 stycznia zmiany w emeryturach
Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusze Służby Celnej oraz Służby Celno-Skarbowej będą mogli przechodzić na emeryturę po ukończeniu 55 lat. Dodatkowym warunkiem jest co najmniej 5-letnia służba przy wykonywaniu zadań o charakterze "policyjnym" bądź 5 lat służby w Służbie Celno-Skarbowej.
Prawo do emerytur mundurowych przysługuje żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom 10 formacji mundurowych - policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP i SW.
ZUS wydał niemal wszystkie emerytalne decyzje
Od marca 2017 r. na podstawie specjalnej ustawy działa Krajowa Administracja Skarbowa. Powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej.
W 2016 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w Służbie Celnej, która zatrudniała ponad 14 tys. osób, wynosiło ok. 3500 zł netto.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś