Emerytalna dyskryminacja rolników musi się skończyć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2022,9:20 Aktualizacja: 22-02-2022,12:47
A A A

Rolnicza "Solidarność" wystąpiła do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o przyspieszenie prac legislacyjnych nad przepisami likwidującymi konieczność przekazywania ziemi w zamian za emeryturę rolniczą.

"Sprawa braku konieczności przekazywania ziemi w zamian za emeryturę rolniczą jest od wielu lat jednym z kluczowych postulatów Związku jako jednego z współtwórców i orędowników wprowadzenia systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych i utworzenia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego" - wskazuje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

emerytury rolnicze, przekazywanie gospodarstw, Polski Ład, Henryk Kowalczyk

Emerytura bez przekazywania gospodarstwa. Nowe prawo już od lipca?

Według Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa wraz z drugim półroczem br. mają wejść w życie oczekiwane i postulowane od lat przez środowisko rolnicze przepisy o przechodzeniu na emeryturę. Polityk był gościem "Salonu Politycznego"...

Związek z zadowoleniem przyjmuje deklarację rządu, że rolnicy będą w 2022 roku mogli otrzymać emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa.

W związku jednak z coraz większym zainteresowaniem tą tematyką i pytaniami kierowanymi do Związku jego przewodnicząca Teresa Hałas wystąpiła z wnioskiem do Henryka Kowalczyka o przyśpieszenie prac legislacyjnych nad sankcjonującą stan prawny ustawą i szybkie przedłożenie projektu ustawy do konsultacji społecznych.

NSZZ RI "Solidarność" przygotował i przekazał projekt rządzącym już przed kilkoma laty.

"Zaproponowana przez Związek nowelizacja ustawy prowadzi do likwidacji funkcjonującej od lat i dyskryminującej rolników zasady zmuszającej ich do przekazania gospodarstwa rolnego za emeryturę, co narusza zagwarantowane Konstytucją prawo własności i równą dla wszystkich ochronę prawną. Należy bowiem zauważyć, że w żadnym innym zawodzie przejście na emeryturę nie wiąże się z koniecznością przymusowego wyzbycia się własności" - czytamy w wystąpieniu "Solidarności".

emerytury i renty rolników, KRUS, świadczenia, Polski Ład

KRUS: niemal wszystkie emerytury i renty rolnicze w Polskim Ładzie są wyższe

Emerytury i renty oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające ustalone na od ok. 484 zł do 2500 zł miesięcznie (stanowiące ok. 98 proc. wszystkich takich  świadczeń) KRUS wypłaca w wyniku zmian podatkowych od 1 stycznia w kwocie wyższej niż w...

Podkreślono w nim też, że projekt gwarantuje nie tylko prawo własności zawarte w artykule 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, dzięki czemu rolnik będzie mógł przejść na pełną emeryturę rolniczą bez konieczności przekazywania gospodarstwa i bez spełniania dodatkowych warunków, ale też daje możliwość wymiany pokoleniowej w gospodarstwach poprzez przywrócenie mechanizmu renty strukturalnej.

"W Polsce warunkiem otrzymania emerytury rolniczej jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Jednak zapis ten dyskryminuje rolników, gdyż pracujący w innych dziedzinach działalności gospodarczej nie mają przymusu pozbywania się warsztatu pracy, mogą pobierać emeryturę i kontynuować działalność gospodarczą. Należy jeszcze raz zaznaczyć, że coraz trudniej jest rolnikom przekazać gospodarstwo następcom, z powodu braku chętnych do podejmowania działalności rolniczej" - brzmi wystąpienie.
 

Poleć
Udostępnij