Działki takie same od lat. Ale we wnioskach co roku inna powierzchnia
Krajowa Rada Izb Rolniczych wskazuje, że przy określeniu powierzchni działek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna przyjmować średnią z pomiarów z ostatnich 5 lat.
Do ARiMR nadal napływają z poszczególnych województw skargi rolników, że w otrzymywanych kolejnych spersonalizowanych wnioskach o dopłaty unijne, zmieniane są powierzchnie (PEG) niektórych działek. Tymczasem najczęściej owe działki nie zmieniły się od lat.
Rolnicy ścigani jak przestępcy. Są problemy z PEG-ami
"Jeżeli rolnik nie zauważy zmian, doprowadza to do sankcji za zmniejszenie zadeklarowanych powierzchni np. w programie rolno-środowiskowo-klimatycznym, z koniecznością zwrotu dopłat za lata uprzednie" - wyjaśnia KRIR.
Rolniczy samorząd przypomina, że zgodnie z obecnie obowiązującymi procedurami, w przypadku zanegowania przez rolnika wyznaczonego przez ARiMR maksymalnego kwalifikowanego obszaru w ramach poszczególnych działek referencyjnych jako niezgodnego ze stanem faktycznym, przeprowadzane jest przez agencję postępowanie wyjaśniające.
"Mając na względzie, iż rozbieżności powierzchni działek mogą wynikać z niedokładności pomiarów lotniczych lub innych przyczyn administracyjnych niezależnych od rolników, celem uniknięcia kar dla rolników, samorząd rolniczy proponuje przy określeniu powierzchni działek przez ARiMR przyjęcie średniej z pomiarów z ostatnich 5 lat" - czytamy w wystąpieniu KRIR.
Według niej, takie rozwiązanie zakończyłoby ciągłe problemy z określaniem przez urzędników powierzchni uprawowej. Stąd wniosek do ministerstwa rolnictwa o odpowiednie zmiany w procedurach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś