Dwa ogniska wścieklizny na Lubelszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2024,8:45 Aktualizacja: 08-10-2024,9:01
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował w poniedziałek o stwierdzeniu dwóch ognisk wścieklizny u padłego lisa i jenota w powiecie tomaszowskim (woj. lubelskie). W tym roku w całej Polsce stwierdzono osiem ognisk tej choroby.

Siódme ognisko wścieklizny - podał główny lekarz weterynarii - stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Dzierążnia (gm. Krynice, pow. tomaszowski), natomiast ósme – u jenota poddanego eutanazji, którego znaleziono w miejscowości Poturzyn (gm. Telatyn, pow. tomaszowski).

Główny lekarz weterynarii przypomniał, że w Polsce obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Ich posiadacze są zobowiązani zaszczepić swoje zwierzęta w ciągu 30 dni od ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

U zwierząt choroba objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. U człowieka po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Poleć
Udostępnij