Czy obora to trwały użytek zielony?
Z posiadanymi przez rolnika w jego areale trwałymi użytkami zielonymi (TUZ) cennymi przyrodniczo wiążą się określone obowiązki, które musi on spełniać. Tymczasem nie brakuje przypadków, gdy za takie obszary uznane zostały działki, gdzie stoją budynki gospodarcze.
Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że wie o problemie.
TUZ-y zostały wyznaczone przede wszystkim na obszarach objętych programem Natura 2000, ale także na innych, wymienionych w rozporządzeniu ministra rolnictwa.
Zaorać cenny TUZ? Na to nie ma zgody
Problem w tym, że nie zawsze TUZ-y zostały wyznaczone tam, gdzie powinny. Tak by przynajmniej wynikało z przypadków zgłaszanych przez gospodarzy samorządowi rolniczemu.
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza (za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych) wystąpiła do ministerstwa o weryfikację obszarów uznanych z TUZ-y cenne przyrodniczo.
To następstwo powtarzających się głosów od tamtejszych farmerów, że w spersonalizowanych wnioskach o płatności dostarczanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niż tego ni z owego część ich działek zostało nagle uznanych za TUZ-y cenne przyrodniczo.
KRIR nie chce zmian w ustawie o samorządzie rolniczym
Według rolniczego samorządu rolnicy powinni być uprawnieni, by w takich sytuacjach móc negować wymogi dla tych obszarów bez żadnych konsekwencji.
Resort rolnictwa w odpowiedzi wymienił okoliczności wyznaczania TUZ-ów cennych przyrodniczo. I wyraźnie zaznaczył, że "że problem kwestionowania przez rolników wyznaczonych TUZ cennych przyrodniczo jest znany Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kwestia ta jest obecnie analizowana, tak by możliwe było wyjaśnienie zaistniałego problemu oraz wypracowanie i wdrożenie stosownych rozwiązań".