Były pracownik ARiMR z zarzutami korupcyjnymi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2019,11:00 Aktualizacja: 29-06-2019,11:04
A A A

Śledztwo w sprawie przyjmowania przez b. pracownika wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa korzyści majątkowych w zamian za pomoc w składaniu wniosków o dofinansowania dla rolników prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Piotrowi P. grozi do 10 lat więzienia.

Rzecznik poznańskiej prokuratury prok. Michał Smętkowski poinformował, że policjanci zatrzymali w ostatnich dniach Piotra P. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw sprzedajności pełniącego funkcję publiczną oraz nakłaniania do fałszywych zeznań.

wyłudzenie dopłat, arimr, wsparcie dla rolnictwa, budowa przetwórni ryb, rybołówstwo

Urzędnicy i prokurent spółki zatrzymani. ARiMR straciła miliony

Czterem osobom przedstawiono zarzuty w sprawie prawdopodobnego wyłudzenia ponad 14 mln zł ze środków publicznych na budowę przetwórni ryb. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Chodzi o nieprawidłowości,...

Do popełniania przestępstw miało dochodzić co najmniej od 2016 roku do grudnia 2018 roku w Poznaniu i na terenie Wielkopolski. W tym okresie Piotr P. pracował na stanowisku inspektora w Wydziale Wdrożeń Biura Wsparcia Inwestycyjnego.

- W zamian za przyjmowane korzyści majątkowe podejmował działania polegające na zapewnieniu kompleksowej obsługi składanego przez rolników wniosku o przyznanie dofinansowania w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przyjmował także obietnice uzyskania kolejnych korzyści majątkowych, jak również uzależniał pozytywne rozpatrzenie wniosków od ich wręczenia - podał prok. Smętkowski.

Dodał, że usługi Piotra P. polegały m.in. na przygotowaniu treści wniosku o przyznanie dofinansowania, sporządzaniu dodatkowych pisemnych wyjaśnień wymaganych przez organ, a także na instruowaniu o wymaganych dodatkowych czynnościach i koniecznych do przedłożenia dokumentach. Jak ustalono, Piotr P. przyjął łącznie ponad 24 tys. złotych, a także planował przyjąć 18 tys. złotych.

- Uzależniał też pozytywne rozpatrzenie wniosku od uzyskania korzyści majątkowej w wysokości 5 tys. złotych, jednak korzyści tej nie osiągnął z uwagi na odmowę jej wręczenia. W toku śledztwa ustalono także, iż Piotr P. w toczącym się przeciwko niemu postępowaniu, nakłaniał świadków do zeznawania nieprawdy - powiedział Smętkowski.

Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z osobami, którym zapewniał obsługę wniosków o dofinansowanie oraz poręczenie majątkowe.

Poleć
Udostępnij