Bosak o postulatach rolników: tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty
Tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty - mówił we wtorek w Lublinie jeden z liderów Konfederacji, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, odnosząc się do postulatów protestujących rolników.
Krzysztof Bosak uczestniczył w konferencji prasowej rolników pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, na której ponownie poparł dążenia protestujących.
„Te główne postulaty są głęboko w polskim interesie narodowym: odrzucenie tego obłędu, który ogarnął kręgi decyzyjne w Unii Europejskiej, polityki klimatycznej, europejskiego Zielonego Ładu” – wymienił. Stwierdził, że złamane zostały obietnice złożone Polakom w trakcie referendum akcesyjnego.
Jego zdaniem należy brać przykład z protestujących w innych państwach. „Tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty” – ocenił Bosak.
Jako przykład wskazał demonstracje „żółtych kamizelek” we Francji, protesty rolnicze w Holandii i manifestacje kierowców ciężarówek w Kanadzie. Według niego zanim przyniosły swoje skutki, związane były z utrudnieniami i represjami.
Bosak: elementem odporności państwa jest samowystarczalność żywnościowa
Odnosząc się do podpisanego w Jasionce (woj. podkarpacie) uzgodnienia pomiędzy przedstawicielami organizacji rolniczych a ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim stwierdził, że „to próba stworzenia fałszywej reprezentacji rolników, z którą rząd się dogada”.
„Jednym z podpisujących te uzgodnienia był mój kontrkandydat z wyborów prezydenckich w Zielonej Górze sprzed 10 lat, młody polityk PSL. On był po stronie rządowej, czy po stronie społecznej?” – pytał retorycznie Bosak.
W ubiegłym tygodniu w podrzeszowskiej Jasionce podpisane zostało uzgodnienie dotyczące m.in. uregulowania relacji gospodarczych z Ukrainą. Dokument przewiduje m.in., że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski objętych embargiem produktów rolnych z Ukrainy. Strony wskazały również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktów, jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka. W uzgodnieniu są też zapisy dotyczące dopłat do zboża.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś