Bobry budują tamę za tamą i rolnicy mają duże problemy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2019,11:00 Aktualizacja: 17-03-2019,11:26
A A A

Rolnicy z Marcinowa (gm. Zadzim, woj. łódzkie), którzy mają łąki w Otoku walczą z bobrami, które przysparzają im coraz więcej problemów. Gospodarze oczekują pomocy od państwa.

Zwierzęta kilka lat temu zadomowiły się w płynącej pomiędzy łąkami rzeczce. Na krótki odcinku wykonały aż 11 potężnych tam - informuje portal poddebice.naszemiasto.pl. W efekcie łąki zalewane są wodą, która nie może spłynąć rzeką.

rdoś w olsztynie, bobry, tamy bobrów, rowy melioracyjne, zalewanie pól

Rolnicy mniej będą tracić. Rury odprowadzają wodę z bobrowych tam

50 urządzeń umożliwiających odprowadzanie nadmiaru oraz regulowanie poziomu wód w rowach melioracyjnych i rzekach zamontowała w 2018 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Chodzi o minimalizowanie negatywnych skutków...

Gospodarze już boją się, czy zdążą zebrać trawę w optymalnym terminie. Jeśli nie uda im się skosić łąk do połowy lipca, to stracą unijne dopłaty.

- Dla nas to duży problem, bo bobry są pod ochroną. Rolnikom nie wolno ruszyć tam, a nawet jak ktoś próbował spuścić wodę, to na drugi dzień i tak tama była już odbudowana - mówi Mariusz Kwapiszewski, sołtys Marcinowa.

Woda na łąkach stoi nawet tam, gdzie nigdy wcześniej jej nie było. Bobry skutecznie utrudniły już dojazd do około stu hektarów łąk w miejscowości Otok.

- Przy takim układzie, to tu przez cały rok nie da się na łąki wjechać. Załóżmy nawet, że woda opadnie i skosimy trawę, ale nie wysuszymy jej, bo spód jest mokry. Nie zbierzemy prasą, bo traktor z maszyną utopi się na tym grzęzawisku - rozkłada ręce wójt Stanisław Klimczak.

Gospodarze zgodnie mówią, że bobry to zwierzyna, która jest własnością państwa, więc krajowe władze powinny zainteresować się ich kłopotami i pomóc.

Rolnicy mogą wystąpić z wnioskami o odszkodowania do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Podobno te za szkody wyrządzone przez bobry są wyższe niż za zwierzynę łowną.
 

źródło: poddebice.naszemiasto.pl

Poleć
Udostępnij